Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
09.01.09 - klo:08:21

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan


Tilaa RSS-feedi

Erätukku

Finnmatkat   |   Ebookers   |   Erätuotteet

* Etusivu | Ohjeet | Haku | Kalenteri | Kirjaudu | Rekisteröidy

-täsmähaku
+  Kalastuskeskustelut Heittokalastus.info
|-+  Yleinen keskustelu
| |-+  Yleinen kalastuskeskustelu
| | |-+  Kesällä iskukoukku?
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. << edellinen seuraava >>
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Kesällä iskukoukku?  (Luettu 335 kertaa)
Kattila
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 9


Profiili
« : 04.06.07 - klo:15:19 »

pitääkö se laittaa se kepin pää veen ylä puolelle ja pitääkä se naru lähtee veen yläpuolelta. miten pitkä keppi suunilleen? ja onnistuuko hiekkaan.
tallennettu
Allu-Santeri
Ahven-Guru
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1267



Profiili
« Vastaus #1 : 04.06.07 - klo:18:42 »

Kyllä kepin kannattaa olla veden yllä, ainakin nouseveden aikaan alkaa olemaan vielä v*t*umaisempaa hommaa etsiä keppi ja on se jo muutenkin jos ei keppi ole veden yllä. Hymyilee leveästi Naru kannattaa alkaa tulemaan sen kepin ihan päästä alas päin suoraan ja siinä sitten valitset myös mihen syvyyteen syötin laitat. Ja hiekkaan luulisin samalla tavalla onnistuvan, mutta pitää pistää tarpeeksi syvälle hiekkaan, että keppi ei keikahda ison hauen tempoessa ja hauki pääsee uimaan keppi perässään Iskee silmää
tallennettu
Kattila
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 9


Profiili
« Vastaus #2 : 04.06.07 - klo:21:01 »

miten paksu sen pitää olla sen kepin ja kären. miten syvällä sen yleensä pitää olla sen koukun
tallennettu
temesi
Vieras
« Vastaus #3 : 05.06.07 - klo:09:15 »

Riippuu veden syvyydestä mihin meinaat laittaa. Johonkin kaislikonreunaan se kannattaa laittaa niin et keppi painetaan vinosti kaislikon puolelle ja koukku lähtee kepin päästä niin et se on kaislikon reunalla sitten se koukku. Kyllä keppi saa 5cm paksu olla. Sitten oksanhaarasta jostain katkot sellaisen ritsan näköisen haaran siihen johon voit rullata narun.
Sitte kun hauki iskee niin naru purkautuu siitä. Pohjasta ylös jonkun matkaa koukku.
tallennettu
jerkkailija
ul-monofilisti
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 378



Profiili
« Vastaus #4 : 10.06.07 - klo:12:22 »

jotkut tykkää pallo kohoista iskukoukkujen käytössä
tallennettu
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
<< edellinen seuraava >>
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!
WWW-suunnittelu / hakukoneoptimointi Juha Söderholm                  (C) Kalastus - Heittokalastus.info | Kalastuskeskustelu