Tämähän on pitkästä aikaa ihana keskustelu, ihan tulee täpinät kesää odotellessa!
Rapalan Countdown 5cm on ollut itselläni ehkä varmin ottikone, väreinä ovat toimineet hopea, ahven, firetiger ja oranssi. Kestää erittäin hyvin virtaa ja lentää pikkuvaapuksi hienosti. Parhaimmillaan vähän kovemmassa virrassa, varsinkin tammukalle karmea tappokone. Jos tavoitteena on vain kirjolohi, olen virittänyt CD:t laajapotkuisammiksi vääntämällä etulenkkiä alaspäin. Monet kehuvat myös 3cm mallia, mutta itselläni ne eivät ole toimineet. Countdownia myydään lähes jokaisessa kalastusvälineliikkeessä.
Nils Masters Invincible 8cm on loistokas kirjolohiviehe, varsinkin heikommalla syönnillä. Väreinä ovat toimineet papukaija ja oranssi. Parhaiten toimii kosken loppuliukureissa, sillä virran sietokyky vähän heikompi. 5cm mallilla on myös tullut, mutta heikommin. Nilsuja on saatavana monissa kalastusvälineliikkeissä, mutta usein hyvät värit loppuvat jo alkukaudesta.
Salmo Hornet 3cm Sinking on syvien koskien luottopeli. Laaja potku ja uskomaton virrankesto tekevät tästä puolalaisesta pikku pipertäjästä todellisen ottikoneen kun pitää ronkkia kalaa vähän syvemmältä. Parhaat värit ovat olleet firetiger, oranssi ja huonolla syönnillä musta. Ainakin Hongkong myy näitä vaappuja, mutta pienten tuontimäärien takia hyvät värit loppuvat jo alkukaudesta.
Rapala Team Esko pienimpänä kokona (oliko se nyt sitten 5cm vai 7cm) on hyvä yleispeli jalokaloille. Kestää virtaa ja menee tarvittaessa syvällekkin. Ottivärit sininen ja firetiger.
Lordi-vaappu on saanut osakseen paljon kehuja, etenkin kirjolohelle. Itse en ole vielä kerinnyt testaamaan, mutta ensi kesäksi tulee kyllä näitä. Lisätietoa osoitteesta
http://www.lordlures.fi/vaaput.htmlEmmat toimivat myös kirjolle ja taimenelle, itselleni onnistumiset kyseisillä vaapuilla ovat tuleet keväällä, etenkin oranssilla värjäyksellä.
Unohtui taas varmaan puolet, mutta voihan niitä sitten lisäillä vielä
