Kake
Jäsen

Poissa
Viestejä: 14
Profiili
|
 |
« : 02.08.07 - klo:13:59 » |
|
Mikä on mielestäsi paras heittovaappu? Omasta mielestäni long casting minnow on paras koska en ole juuri muita kokeillutkaan  . Perustelujakin voi kirjoitella. EDIT: Otin oikeuden ja muokkasin otsikkoa, parsa hyppi silmille liikaa 
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 02.08.07 - klo:15:17 kirjoittanut Tonnikala85 »
|
tallennettu
|
|
|
|
|
temesi
Vieras
|
 |
« Vastaus #1 : 02.08.07 - klo:14:16 » |
|
ZAM. Ainakin mun hyppysissä se lentää vaappumatta, lentää vielä aika pirun pitkällekkin. Ja tietysti hauen pahin vihollinen keväällä merellä. 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Jarski
Siuronkosken Einstein
Yleisvalvoja
Jäsen

Poissa
Viestejä: 810
Profiili
|
 |
« Vastaus #2 : 02.08.07 - klo:21:30 » |
|
Vähän hauska kysymys taas, kun ei ole tarkemmin määritelty kalastuspaikkaa, mutta pistetäänpä sen kunniaksi vastaus  Rapala CD-5 lentää erittäin hyvin pieneksi vaapuksi ja nostaa kalaa koskesta osaavissa käsissä joskus jopa turhankin paljon.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Sensaatiomaista! Tulitaistelu osterien välillä! Hervannan Jamie Oliver
|
|
|
jaska74
Ajatusten Hehkuva Ahjo
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 1984
Profiili
|
 |
« Vastaus #3 : 02.08.07 - klo:21:59 » |
|
mikä on heittovaappu?
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Kalastus on kuin seksi, mitä vähemmän saa, sitä enemmän puhutaan 
|
|
|
kevytkalastaja
VIP #1 "Babysitter"
Yleisvalvoja
Jäsen

Poissa
Viestejä: 1737
Profiili
|
 |
« Vastaus #4 : 03.08.07 - klo:01:21 » |
|
mikä on heittovaappu?
Vaappu, jota heitetään, jolla tässä tapauksessa kalastetaan heittämällä, ymmärrätsä? Hyvä. 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
osku_
Jäsen

Poissa
Viestejä: 253
Profiili
|
 |
« Vastaus #5 : 03.08.07 - klo:07:42 » |
|
Mun mielestä parhaiten lentää rapalan x-rap 10cm. Sen painon siirto järjestelmän ansiosta.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
kalastus se oikea harrastus
|
|
|
Jio
Jerkkijulkkis
SHS-Jäsen
Jäsen
 
Paikalla
Viestejä: 991
Profiili
WWW
|
 |
« Vastaus #6 : 03.08.07 - klo:16:49 » |
|
Ja jos vielä on tarvetta ostaa vokaali, mutta ne ovat Sellon Prismassa loppu, niin voi ehkä vielä sellaisen vihjeen antaa että toinen aika yleinen vaapputyyppi on sitten vetovaappu, joka soveltuu kyllä vetouisteluun mutta ei heittämiseen.  -Kyl jotkut ns. vetovaaput ovat hyviä heittovaappuina UL-kalastuksessa.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
jaska74
Ajatusten Hehkuva Ahjo
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 1984
Profiili
|
 |
« Vastaus #7 : 03.08.07 - klo:19:48 » |
|
mitä ihmettä mä voisin sitten tehdä näillä mun tavallisilla vaapuilla 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Kalastus on kuin seksi, mitä vähemmän saa, sitä enemmän puhutaan 
|
|
|
|
temesi
Vieras
|
 |
« Vastaus #8 : 03.08.07 - klo:19:57 » |
|
Mä ainakin ymmärsin tän kysymyksen niin, et kaikista vaapuista kysytään sitä yhtä heitto-ominaisuuksien puolesta. Sen lisäksi tietysti millä hyvin heitettävällä vaapulla tulee kalaa hyvin. Jos tässä hyvää vaappua haetaan heittokalastukseen yleisesti ottaen, niin näitä aiheita on kyllä sitten jo enemmän kuin tarpeeksi.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
okeido71
Jäsen

Poissa
Viestejä: 9
Profiili
|
 |
« Vastaus #9 : 04.08.07 - klo:23:10 » |
|
Etupäässä heittelen lusikoita, mutta kylmällä vedellä ja syvissä rannoissa käytän vaappuja, erityisesti merellä.
Ehdoton ykkönen on puolalainen CoraZ Fringo. Sukeltaa nopeasti, leijuu pysäytyksissä, kestää kaikkia nopeuksia joita haspelista lähtee. Ihan uskomaton kylmän veden haukivaappu. Toimii myös vedossa ja iso profiili tuo aika lailla mieleen Super Shad Rapin - uinti on tosin ehkä tikittävämpi kuin SSR:ssä, joka on enempi letkeä. Ainoa huono puoli on parhaiden värien (brown fish on ihan tappaja kaikissa kokeilemissani vesissä) metallipinnoitteen luokattoman huono kestävyys. Yksi isompi haupitsi puraisee ja vaappu menee vaihtoon.
Kevyemmistä vaapuista heittelen mielelläni Rapalan Barramagnumia, Deep Tail Danceria ja Husky Jerk Deep runneria (meniköhän nuo oikein...). Noilla kalastaa niin haukea kuin kuhaakin. Olen siis mieltynyt syväuintisiin vaappuihin, mikä selittyy sillä, että käytän heittokalastuksessa haspelia ja iso uintilevy saa vaapun lentämään haspelillakin melkein kuin lusikan.
Pintauintisten heittovaappujen kanssa en ole päässyt sinuiksi. Jotenkin tuntuu, että lusikoilla saa matalassa paremman tuntuman. Erityisesi X-rap on ollut pettymys. Kaikki välineet vain ei sovi kaikille.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
simppa
Virallinen Simppa
Jäsen

Poissa
Viestejä: 454
Profiili
|
 |
« Vastaus #10 : 05.08.07 - klo:14:29 » |
|
abu garcia tormentor on parhaimpia mun händyssä, lentää paremmin ku rapakala lc. 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Kaivo
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 153
Profiili
|
 |
« Vastaus #11 : 20.08.07 - klo:16:55 » |
|
Joka vaappua on mahdollista heittää, jos vapa, kela ja siima mitoitetetaan sopiviksi. Alle 10 cm kelluvat vaaput eivät toki pärjää lento-ominaisuuksissa metallivieheille, mutta UL-/ 1-luokan vavoilla nekin lentävät kohtuudella. Järeämmillä vehkeillä voi olla syytä käyttää jonkinlaista apupainotusta tai raskaampia vaappuja.
Mitä tulee sitten vaappujen kalastavuuteen? Sama kuin muillakin vieheillä: riippuu tilanteesta.
|
|
|
|
« Viimeksi muokattu: 20.08.07 - klo:17:08 kirjoittanut Kaivo »
|
tallennettu
|
|
|
|
Allu-Santeri
Ahven-Guru
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 1266
Profiili
|
 |
« Vastaus #12 : 20.08.07 - klo:17:30 » |
|
zam ja zalt parhaimmistoa minun kalapaikoissani kun pitää kylmällä kelillä heittää.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
OnaR
Jäsen

Poissa
Viestejä: 4
Profiili
|
 |
« Vastaus #13 : 22.08.07 - klo:16:06 » |
|
omasta mielestä paras heittovaappu on rapalan Countdown 5cm..ahventa yleisesti ja joskus pikkuhaukia
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|