Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
08.01.09 - klo:03:51

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan


Tilaa RSS-feedi

Erätukku

Finnmatkat   |   Ebookers   |   Erätuotteet

* Etusivu | Ohjeet | Haku | Kalenteri | Kirjaudu | Rekisteröidy

-täsmähaku
+  Kalastuskeskustelut Heittokalastus.info
|-+  Kalastusvälineet
| |-+  Uistimet
| | |-+  miten valitset vieheesi värin?
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. << edellinen seuraava >>
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: miten valitset vieheesi värin?  (Luettu 803 kertaa)
pohja
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 156


my lancer project


Profiili
« : 31.08.08 - klo:08:07 »

eli miten valitset vieeheesi värin Huh
tallennettu

perhomies on eri mies:)
a-n-a
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 609



Profiili
« Vastaus #1 : 31.08.08 - klo:08:23 »

Sään, uistimen uinnin, vuodenajan, vedenvärin ja lämmön ja kalastettavan kalan mukaan. Esimerkiksi nyt syksyllä vähän isommat ja laiska uintiset saavat peli aikaa.
tallennettu

AMR
stento-z
Popeye
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 380


Kippis


Profiili
« Vastaus #2 : 31.08.08 - klo:09:32 »

a-n-a niputti mekein kaikki perusteet millä uistin valitaan.Itse en pysty tuohon lisäämään mitään Virnistää
tallennettu

Vanhalla on oppimisen vaikeus
Stögö
Wireless Fisherman
Yleisvalvoja
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 1913


Profiili
« Vastaus #3 : 31.08.08 - klo:10:24 »

Mulla aloitusviehe valikoitu hyvin pitkälti sen perusteella mikä edellisellä reissulla on kelvannut. Jos se ei kelpaa niin sitten alan pikkuhiljaa vaihtelemaan sävyjä/malleja.
tallennettu

"Rakastan kalastamista. Sitä heittää siiman veteen, eikä tiedä mitä toisessa päässä on. Mielikuvitus leikkii pinnan alla."   -Robert Altman-
"You should be the change that you want to see in the world" -Gandhi-
Fishking
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 81


I am back - Minä olen selkä.


Profiili
« Vastaus #4 : 31.08.08 - klo:11:57 »

Sään, uistimen uinnin, vuodenajan, vedenvärin ja lämmön ja kalastettavan kalan mukaan. Esimerkiksi nyt syksyllä vähän isommat ja laiska uintiset saavat peli aikaa.

Lisäisin tuohon listaan vielä henkilökohtaisen kokemuksen ja eri lähteistä saadut vinkit, sekä paikallisten kalastajien suositukset.
tallennettu

Nukkuessaan ihmiselle ei tapahdu yleensä mitään, mutta valveilla ollessaan hän voi saada jopa kalan!
a-n-a
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 609



Profiili
« Vastaus #5 : 31.08.08 - klo:13:12 »

Lisäisin tuohon listaan vielä henkilökohtaisen kokemuksen ja eri lähteistä saadut vinkit, sekä paikallisten kalastajien suositukset.

Toi on kanssa yksi syy Hymyilee
tallennettu

AMR
pohja
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 156


my lancer project


Profiili
« Vastaus #6 : 31.08.08 - klo:19:30 »

itse pyrin aliottamaan mahdollisimman luonnollisilla väreillä esim.tummaa taivavasta vasten tummaa ja kirkasta taivasta vasten kirkkaampia värejä.Ja jos ottiväri ei heti löydy niin sitten etsitään eri sävyjä kunnes ottiväri löytyy. Iskee silmää
tallennettu

perhomies on eri mies:)
jänis
Rauhaton Roger Rabbit
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 724


Kaikki paitsi purj... eiku kalastus on turhaa!


Profiili
« Vastaus #7 : 31.08.08 - klo:21:29 »

kyllähän se valitaan ihan mikä  parhalta sattuu tuntumaan Näyttää kieltä Eli summissa! Eipä sitä voi ikinä tietää mikä kelpuutetan.
tallennettu

! vituik män prkl !        "Emmä me sä"          "Ontuja-lussukat"        Kaikki mikä menee pohjaan, ei välttämättä tule ylös..
              
  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --= --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --= --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=
Lastunen
Hankasalmen Kansleri
Yleisvalvoja
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 769



Profiili
« Vastaus #8 : 31.08.08 - klo:21:36 »

kyllähän se valitaan ihan mikä  parhalta sattuu tuntumaan Näyttää kieltä Eli summissa! Eipä sitä voi ikinä tietää mikä kelpuutetan.
Hyvin pitkälti samoilla linjoilla. Hyvällä syönnillä tuntuu kelpaavan kaikki, huonolla ei mikään.
tallennettu

Sain viime kesänä niin isoon hauen, notta kylälääset söi sitä viikon ja se karkas silti!

-Sivulta 7 (lastusen lusikat) löytyy ennnätyskalat ja sivulta 14 "historiikki" -
-Sivulla 3 (Lastusen vaaput) on myös enkkalista, tosin vielä vaatimaton-
allu_
"MacGyver"
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1203



Profiili
« Vastaus #9 : 31.08.08 - klo:21:39 »

Luottopelit käyvät vuorotellen ensin vedessä, jos ei niihin ala kuulua niin sitten satunnaisessa järjestyksessä muita värejä. Oli kalastuslaji mikä tahansa, jos ei luottovärit ole toimineet niin sitten ei ole kyllä oikein mikään muukaan
tallennettu
Kaivo
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 153



Profiili
« Vastaus #10 : 01.09.08 - klo:06:40 »

Pyydän haukea. Jerkeistäni löytyy puolenkymmentä erityyppistä perusväriä, jotka kotivesilläni ovat antanteet kalaa usein ja erilaisissa olosuhteissa. Pyrin löytämään niistä suuntaa sille, minkä tyylinen väri voisi tällä kertaa toimia. Heitän ne siis alkajaisiksi jossain järjestyksessä läpi, puolenkymmentä heittoa per viehe riittää. Rusehtavan veden perusvärejä ovat minulla mm. Firetiger, savukala, ahven, oranssi sekä musta-kulta oranssilla mahalla (Buster Jerkin C40).

Tuoreella ankkuripaikalla, kun kaloja ei olla vielä häiritty, on lähes varmaa että jokin perusväreistä antaa kalatapahtumia. Kaloja kiinnostava viehe ei kuitenkaan samantien jämähdä siiman päähän loppureissun ajaksi, vaan kerään näitä vieheitä veneen laitahyllylle "muistiin", ja kaivelen rasiasta uutta kokeiltavaa tilalle. Myös viehetyypin vaihto jerkistä lusikkaan – vaappuun tulee yleensä kokeiltua, kaiken varalta. Välillä heitän taas jo niitä kalatapahtumia antaneita vieheitä tarkistaakseni, tuleeko niillä edelleen. Rasiasta löytyy perusvärien tueksi myös muita värejä, joista jokin saattaa kohota ottiväriksi.

Muutaman paikanvaihdon jälkeen alkaa uitetuista vieheistä erottua joitakin yksilöitä, joilla tapahtumia tuntuu tulevan paremmin kuin muilla. Pyrin vielä katsomaan niistä, olisiko tänään jokin väritrendi olemassa, esim. toimivatko "luonnonvärit", jokin tietty ärsyväri, "tummat" jne. Joskus voi toki käydä niinkin, että kaikilla jerkeillä tulee heikohkosti, mutta esim. lusikat antavatkin kaloja (jolloin niidenkin värejä pitää hakea). Vaikeana päivänä ehkä vain yhdellä vieheellä tulee jotain, toisinaan ottivieheiden rivi voi olla pidempikin, esim. viimeksi poikkeuksellisesti peräti yhdeksällä vieheellä sai illan aikana kaloja. Joka tapauksessa, loppureissun kalastan näillä kyntensä näyttäneillä vieheillä. Niistäkin yleensä yksi erottuu joukosta. Kun väri on kohdallaan, pelkkien tärppien ja seurioiden osuus vähenee, kalat ottavat vieheeseen hanakammin ja karkuutuksia tulee vähemmän kuin vähän väärällä värillä.

Kalastajalla pitäisi mielestäni olla myös valmius seurata värien toimivuutta pitkin reissua, ei vain alkajaisiksi. Em. tavalla löydetyt ottipelit toimivat varman päälle vain niissä oloissa, joissa kokeiluja on tehty. Mikäli kalastussyvyyttä vaihdetaan oleellisesti toiseksi, vaikkapa alun umpipilvinen keli vaihtuu kesken kaiken aurinkoiseksi tai paikanvaihdon myötä veden väri muuttuu, voi olla että ottiväritkin vaihtuvat. Samaten jos vesillä ollaan aamusta iltaan, valaistus ehtii muuttua auringon kierron mukaan, eli se väri mihin ottaa aamulla, ei välttämättä anna kalaa enää päivällä (mutta sama väri alkaa ehkä illalla taas toimia...). Jos kalantulo alkaa hiipua ja loppuu kokonaan, se ei välttämättä ole merkki syönnin loppumisesta, vaan ottiväri on kenties vaihtumassa jo toiseksi.

-- Kaivo   
« Viimeksi muokattu: 02.09.08 - klo:10:49 kirjoittanut Kaivo » tallennettu
psychocowboy
Logistiikka & Kilpailut & Haspelihemmo
Ylläpitäjä
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 3638



Profiili
« Vastaus #11 : 01.09.08 - klo:08:48 »

Itse taidan aloittaa samoin kuin moni muu eli kelistä riippumatta siimanpäässä aloittaa ne 1-3 suosikki väriä. Eli "löysät pois" noilla suosikeilla. Tosin mulla nuo suosikit on aika perusvärejä, ei mitään häröjä. Sitten kun niiden mahdollisen toimimattomuuden toteaa niin alkaa "arvonta" muiden kesken eli jo aletaan kattelemaan enemmän keliä, vettä ym.
Hauki-ja ahvenjahdissa (järvellä) uiste vaihtuu huomattavasti useammin kuin esim taimenjahdissa. Sekin on vain jostain jäänyt tapa mutta tanea saattaa heitellä tuntejakin sillä samalla vieheellä (rannalta ja merellä). Samoin järvellä  tulee käytettyä ärsykevärejä huomattavasti vähemmän kuin merellä. Tosin järvivesikään on harvemmin niin sameaa kuin meri pk seudulla.
tallennettu

Born to be wild, paitsi kotona...
www.heittokalastus.info www.vetouistelu.info www.pilkki.info www.merikalastus.info www.saabclub.fi
"Chuck Norriskaan ei ole täydellinen, sillä häneltä puuttuu heikkoudet"
devas
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 143


Back again ~


Profiili
« Vastaus #12 : 04.09.08 - klo:09:54 »

Yleensä ensiksi heitän ärsytysvärisellä muutaman kymmenen heittoa, jotta saan selville kalan aktiivisuus tason. Tämän jälkeen tulosten mukaisesti vaihdan joko luonnonvärisen kuvan kentälle tai erillaisen ärsytysväriä kantavan uistimen.

Tämä tapa on itselle ainakin antanut hyviä tuloksia, koska mielestäni on ehdottoman tärkeätä saada selville ovatko kalat kuinka aktiivisia, turha meinaa viskoa räikeitä kuvia jos kalat makaavat montuissaan suu kiinni. Lajista mielenkiintoisen tekee se, että kalan ottihalut saattavat kuolla ja herätä monta kertaa päivässä. Siinä on työnsarkaa värien puolesta. Mutu tuntuma on myös olemassa, mutta mielestäni taas se että aina roiskii samoja luottopelejä on tympeää koska se ei auta kehittymään.
tallennettu

Give a man a fish and he will eat for a day.  Teach him how to fish and he will sit in a boat and drink beer all day
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 908



Profiili
« Vastaus #13 : 04.09.08 - klo:12:09 »

..."Mutu tuntuma on myös olemassa, mutta mielestäni taas se että aina roiskii samoja luottopelejä on tympeää koska se ei auta kehittymään".

 Virnistää ...ei auta kehittymään... Virnistää  Itse valitsen värin lähes aina siten että se mikä käteen tulee ensimmäiseksi on juuri se oikea väri.  piste.  Sitten vielä kaiken lisäksi heitän sitä/niitä kahta luotto-uistintani koko päivän.  Tämäntapainen muun(kin) elämyksien hakeminen kalareissuista ei välttämättä ole kaikille kuitenkaan se oikea, itselleni kyllä tämä sopii.  Olen muuten ihan oikeastikin tällä systeemillä jopa kalojakin saanut, muiden elämysten lisäksi.   Osa varmaan tietäisi kuka kirjoitti vaikka olisikin nimimerkki piilossa  Iskee silmää
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
devas
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 143


Back again ~


Profiili
« Vastaus #14 : 04.09.08 - klo:13:21 »

Olen muuten ihan oikeastikin tällä systeemillä jopa kalojakin saanut, muiden elämysten lisäksi.   Osa varmaan tietäisi kuka kirjoitti vaikka olisikin nimimerkki piilossa  Iskee silmää

Sitä en epäile ettet kaloja olisi saanut, kaikkihan me ollaan. Uusien asioiden oppiminen ja taitojen kehittäminen on se joka motivoi minua. On hienoa huomata, että kalaa tulee myös muilla kun luottopeleillä. Yritän joka reissulla jättää ns. ennakkoasenteet pois ja rikkoa kaavoja.

tallennettu

Give a man a fish and he will eat for a day.  Teach him how to fish and he will sit in a boat and drink beer all day
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 908



Profiili
« Vastaus #15 : 04.09.08 - klo:13:37 »

..."On hienoa huomata, että kalaa tulee myös muilla kun luottopeleillä.  Yritän joka reissulla jättää ns. ennakkoasenteet pois ja rikkoa kaavoja."

Hyvä juttu, nuo ennakkoasenteet ovat monta kertaa aivan "myrkkyä".  ps.  Minun kirjoituksiani pitäisi lukea (lähes aina) hieman huumorimielellä.   Laitetaan nyt sitten   Iskee silmää kuva muutamasta hyvän värisestä uistimista.


* P9040154.JPG (95.94 kilotavua, 922x692 - tarkasteltu 30 kertaa.)
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
devas
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 143


Back again ~


Profiili
« Vastaus #16 : 04.09.08 - klo:13:45 »

Hyvä juttu, nuo ennakkoasenteet ovat monta kertaa aivan "myrkkyä".  ps.  Minun kirjoituksiani pitäisi lukea (lähes aina) hieman huumorimielellä.   Laitetaan nyt sitten   Iskee silmää kuva muutamasta hyvän värisestä uistimista.

Oon noita jo aikaisemmin ihastellut. Ei kyllä ihan joka jantteri uskaltais tollaista siiman päähän laittaa, jopa allekirjoittaneella voisi tulla luottopula. Hymyilee
Enakkoasenteet tosiaankin ovat myrkkyä, monta kertaa tullut kiskottua ihmeellisillä kuvilla hyviä saaliita.

OT: Millaset ilmat poris muute on?
tallennettu

Give a man a fish and he will eat for a day.  Teach him how to fish and he will sit in a boat and drink beer all day
devas
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 143


Back again ~


Profiili
« Vastaus #17 : 14.10.08 - klo:07:49 »

erä viehevuosi kirjassa 2008 oli mielenkiintoinen juttu värin valitsemisesta, ns RPG menetelmä. "Hauenkalastajan väriympyrä" oli artikkelin nimi onko kukaan lukenut?

tallennettu

Give a man a fish and he will eat for a day.  Teach him how to fish and he will sit in a boat and drink beer all day
a-n-a
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 609



Profiili
« Vastaus #18 : 14.10.08 - klo:08:50 »

Joo tuli luettua. Toimivaksi todettu osittain jo aika päiviä sitten. Hymyilee
tallennettu

AMR
devas
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 143


Back again ~


Profiili
« Vastaus #19 : 14.10.08 - klo:09:24 »

Joo tuli luettua. Toimivaksi todettu osittain jo aika päiviä sitten. Hymyilee

Kerrotko vähän omia kokemuksia? Hymyilee

Itselläni on aika mitään sanomaton tapa valita värit uistimiin. Tarvitsee kokeilla tuota menetelmää, jos vaikka oppisi jotain uutta!
tallennettu

Give a man a fish and he will eat for a day.  Teach him how to fish and he will sit in a boat and drink beer all day
Peba
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 85



Profiili
« Vastaus #20 : 14.10.08 - klo:13:01 »

Noo, itellä menee aina ne suosikkivieheet siiman päähän ensin. Jos ei kuulu mitään, niin sitten kaivellaan vähän pakkia ja valitaan joku random vaan.
tallennettu
temesi
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 133



Profiili
« Vastaus #21 : 14.10.08 - klo:13:25 »

Kaikkien haukiuistimien ja jerkkien kanssa aloitan pelin sen mukaan mikä veden kirkkaus/sameus on ja kelin kirkkaus.
Jigeillä mennään vakiot läpi. Aika nopeesti löytyy pelit... Hymyilee
tallennettu
Olberoinen
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 84


w00t?!


Profiili
« Vastaus #22 : 17.10.08 - klo:14:16 »

Aika paljon silleen, että mikä näyttää hyvältä silmään.
tallennettu
Jarski
Siuronkosken Einstein
Yleisvalvoja
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 810



Profiili
« Vastaus #23 : 17.10.08 - klo:15:02 »

Tästä asiasta ollaan vängätty kovasti muutaman kalastuskaverin kanssa ja saatu ihan mukavia ja etenkin pitkiä väittelyitä saunassa kalastuspäivän jälkeen. Monet tosiaankin vannovat taivaan väriin, toiset veden sameuteen. Itse en ole näitä merkkejä ikinä oppinut lukemaan enkä varmaan opikaan.

Haukijahdissa keskityn lähinnä vuodenaikaväreihin, eli nämä "kylmät" ja "lämpimät" värit. Kesällä kalastellaan vihreillä, ruskeilla ja oransseilla vaapuilla. Kevät ja syksy puolestaan sinisillä ja punavalkoisilla. Vaappumalleja mulla ei ole kuin muutamia, mutta niistä kaikista on pakissa lämmintä ja kylmää väriä. Arsenaalin vähyyden vuoksi toki kaikki värit pääsevät uimaan. Mikä parasta, kaikki isommat haukeni ovat noudattaneet tätä värien kastijakoa, joten aivan metsässäkään ei voida olla  Virnistää

Itselläni värien kastijaon murtaa vain poikkeustilanne, kuten esim särjen kutu. Silloin heittelen hopeisia vaappuja, kun haukea ei kiinnosta juurikaan muu kuin vatsan täyttäminen homogeenisellä ravinnolla.

Yleensä vedän kahta vaappua, aluksi molemmat ovat vuodenaikajaon mukaisia, mutta myöhemmin toinen vaihtuukin väärän vuodenajan väriksi jos kalaa ei tule. Näin saa varsin nopsaa testattua sopivan vaapun ja värin.

Koskilla olen myös kovasti yrittänyt markkinoida tätä vuodenaikavärien riemuvoittoa, mutta heikolla menestyksellä. Jostain syystä syksyn viimeisellä reissulla vanhatkin kirjot purevat oranssia tai papukaijaa. Taimenet taas tuntuvat syövän aina vain luonnollista ravintoaan, eli pikkukalajäljitelmiä.
tallennettu

Sensaatiomaista! Tulitaistelu osterien välillä!
Hervannan Jamie Oliver
Murmeli
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 109



Profiili
« Vastaus #24 : 17.10.08 - klo:17:21 »

Ensin uitan viimereissun ottipeliä, tai jos uusi paikka, niin otan uistimen, jonka oletan toimivan värityksen suhteen. Sitten rupean vaihtelemaan saman värisiä, eri sävyisiä ja ärsykkeitä sekalaisessa järjestyksessä.
tallennettu

. - Murmeli Pohjoisesta
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
<< edellinen seuraava >>
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!
WWW-suunnittelu / hakukoneoptimointi Juha Söderholm                  (C) Kalastus - Heittokalastus.info | Kalastuskeskustelu