Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
02.12.08 - klo:04:19

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan


Tilaa RSS-feedi

Erätukku

Finnmatkat   |     |   Ebookers

* Etusivu | Ohjeet | Haku | Kalenteri | Kirjaudu | Rekisteröidy

-täsmähaku
+  Kalastuskeskustelut Heittokalastus.info
|-+  Yleinen keskustelu
| |-+  Reissuraportit
| | |-+  Viimeisin reissu / Tuliko mitään gen. 2
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. << edellinen seuraava >>
Sivuja: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Viimeisin reissu / Tuliko mitään gen. 2  (Luettu 7852 kertaa)
a-n-a
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 511



Profiili
« Vastaus #150 : 05.10.08 - klo:18:36 »

Itse rikoin tänään kirjo enkan. Kaveri otti ennätyksen rikkoja kirren joka oli huimat 2,4kg jonka sain juuri kuulla joten kuvaa ei valitettavasti ole näyttää. Olimme siis uistelemassa. Hymyilee
tallennettu

AMR
jrasi
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 48


Profiili
« Vastaus #151 : 05.10.08 - klo:18:48 »

Äsken oli pakko käydä kauppareissun ohessa vähän viskomassa Pelisalmella (Sahalahden suuntaan Kangasalta, Längelmävettä). Osuin ahvenparveen, mutta vain yksi oli kyllin tyhmä nappaamaan kiinni. Sitten menikin vähänajan päästä siima solmuun ja siimaa puolalla niin vähän, että 3g vaapullakin heitti pohjasiimaan asti
tallennettu
Kalastaja-93
Kittelänkosken kirbelirinssi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 848


Kirjolohi 1,6kg


Profiili
« Vastaus #152 : 05.10.08 - klo:19:26 »

Perusvarmaa Kittelänkosken ronkkimista pari tuntia. Tein uuden ennätyksen: sain tähän asti pienimmän haukeni. Kuvassa 4cm Hornet, eli hauki on vajaa 10cm Virnistää. Ei muita tapahtumia.


* Enkka.jpg (76.59 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 53 kertaa.)
tallennettu
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1250



Profiili
« Vastaus #153 : 05.10.08 - klo:19:27 »

Onnittelut, on se aika mötikkä  Järkyttynyt
tallennettu
romo
Oranssi "Bomber"
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 519



Profiili
« Vastaus #154 : 05.10.08 - klo:19:29 »

Perusvarmaa Kittelänkosken ronkkimista pari tuntia. Tein uuden ennätyksen: sain tähän asti pienimmän haukeni. Kuvassa 4cm Hornet, eli hauki on vajaa 10cm Virnistää. Ei muita tapahtumia.
Ihan hirveän kokoinen lima ohjus. Onnittelut Pyörittää silmiään Vois meikäläinenkin vaivautua tonne joku päivä tässä ens viikolla lähdetkö oppaaksi?
tallennettu

"Kaikkea mikä ei tapa nopeasti pitää kokeilla"
Kalastaja-93
Kittelänkosken kirbelirinssi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 848


Kirjolohi 1,6kg


Profiili
« Vastaus #155 : 05.10.08 - klo:19:35 »

Kiitoksia vaan Virnistää. En kyllä koskaan noin pientä haukea ole nähnyt Hymyilee leveästi

Vois meikäläinenkin vaivautua tonne joku päivä tässä ens viikolla lähdetkö oppaaksi?

Enpä tiedä onko minusta oppaaksi, mutta kai sitä voisi jotain paikkoja näyttää. Vesi oli aika korkealla sateiden jälkeen, mutta ei normaalia sameampaa. Pistä vaikka YV:tä sitten kun olet mahdollisesti menossa.
« Viimeksi muokattu: 05.10.08 - klo:19:40 kirjoittanut Kalastaja-93 » tallennettu
a-n-a
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 511



Profiili
« Vastaus #156 : 07.10.08 - klo:13:04 »

Omilla tekeleillä tuli kaksi kirreä ja vajaa kolmosen hauki... Ihmettelin kun ei lähtenyt uistin hauen mukaan! Parempi vaan ettei lähtenyt. Hymyilee
tallennettu

AMR
Murmeli
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 96



Profiili
« Vastaus #157 : 08.10.08 - klo:16:47 »

Pyhäjoella eilen oltiin. Saaliiksi muutama hauen tumppi (kalat 0,5-1,0 kg), ensimmäinen kala omatekeleellä. 
tallennettu

. - Murmeli Pohjoisesta
jrasi
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 48


Profiili
« Vastaus #158 : 12.10.08 - klo:13:08 »

Eilen Näsijärvestä koitettiin rannalta heitellä, munat pataan ja uistimia ihan tarpeeks vesistöön ja totesin, että maiharit ei pitäny vettä.

Tänään Kirkkojärvi Kangasalla:

Aattelin käydä kokeileen, josko ahventa nousis, eli ul-vehkeet mukaan, kahluuhousut päälle ja menoks. Kahlailin siinä rantavedessä hetken ja kokeilin uistinta jos toista, hiljaista oli. Sitten muistin suhteellisen tuoreen hankinnan, Stormin Wildeye minnow, väritys taisi olla 06D. Muutaman kerran heitin ja sitten tuntui, että napsahti ruohoihin kiinni. Yhtäkkiä ne "ruohot" alkoivatkin kiskomaan siimaa kelalta, jarru huusi hoosiannaa ja vapa hevosenkengällä. Tuntui että kala kiskoi aika vauhdilla, kauheita pyrähdyksiä, välillä sai taas kelata hyvinkin itseä kohti. Siinä sitten jonkun muutaman minuutin olin väsytellyt, kun kala kävi ensimmäisen kerran pinnassa. Esiin pisti tumma pää ja sitten pilkukas iso pyrstö. Jatkoin väsyttämistä ja pikkuhiljaa alkoi luupää siirtymään rantaa kohti. Haavi oli tottakai autossa, nostokoukkua ei ole ja rannassa melkein metri pengertä, eli käsin se pitäisi ylös nostaa. Viimein siinä ihan rannassa sain otettua puhelimella kuvan krokotiilista, jos vaikka nosto epäonnistuu. Sain pään nostettua pinnalle, ja koitin napata kiduksen alta kiinni, siitähän tuubi ei tykännyt, vaan potkaisi kunnolla, ote lipesi,  peruke kiristyi ja napsahti poikki. Sitten lähtikin vaappu suupielessään uiskentelemaan syvempiin vesiin.

Hetken siinä rannalla istuin kädet täristen, kunnes rupesin vaihtamaan uistinta, todetakseni että vapa oli myös entinen, kärki katkesi kun pikkuisenkin taivutti. Taisi olla vähän liikaa ul-vavalle.

Mittaa hauella oli 80cm< , olisi vaan tullut kiltisti rannalle, olisi päässyt punnitukseen, mittaukseen, valokuvaan ja lopulta takaisin uimaan ilman vaappua suussa.

Laitan kuvan tänne jahka saan sen tuolta puhelimesta ulos.

EDIT: Tässä väsytyksen yhteydessä puhelimella napattu kuva,
« Viimeksi muokattu: 12.10.08 - klo:13:57 kirjoittanut jrasi » tallennettu
lape89
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 365


Profiili
« Vastaus #159 : 12.10.08 - klo:15:12 »

Tänään vaihteeksi kalassa. Ensin 1.6kg hauki otti Rikoon, mutta irtosi, tuli sitten kohta ylös kun takertui kiinni siimaan ja perukkeeseen  Hymyilee leveästi.
tallennettu
jabala
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 229


Porilainen vatipää


Profiili
« Vastaus #160 : 12.10.08 - klo:18:17 »

Pikakopaisu Kokemäenjoelle haukien perässä. Ensimmäisessä poterossa kopaisu Vickeen ja pyörteet pinnalle. Uudella heitolla ei enää mitään. Seuraavissa poteroissa ei mitään tapahtumia, kunnes pääsin Jätevedenpuhdistamon kohdalle. Siellä sitten alkoikin pelle-hermanni-toiminta. Heitto puolen metriä pitkäksi ja Vicke pajunoksaan killumaan. Hetkinen nykimistä ja kauheaa kiroilua. Lopulta raaka voima käyttöön, siima käsivarren ympärille useamman kierroksen ja vetoa hampaat irvessä. Pajunoksa katkesi ennen siimaa, ja lopulta syy noin tiukkaan tarttumiseenkin löytyi: uistimen mukana nyrkinkokoinen mytty paksua savunväristä firelinea, en siis ollut ensimmäinen pajunoksan kopistelija  Virnistää.

Sen jälkeen muutama heitto muutaman metrin päässä melskaavan hauenpuikkarin perään ja sitten kotio. Tuloksena munat pataan ja kovaa kohellusta.
tallennettu
temesi
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 84



Profiili
« Vastaus #161 : 12.10.08 - klo:18:21 »

6 kirjolohtat tuli tahnaongella, lisäksi 3-4 lohta irtos matkalla kun kelasi. Ihan hyvä setti. Kaikki samasta muotista, jokainen painoi ihan tasan 2kg. Kerran oli kahdessa vavassa samaan aikaan kala kiinni, mut ylös tuli onneksi. Hymyilee

Paikkana toimi Matildanjärvi.
tallennettu
jpv
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 10


Profiili
« Vastaus #162 : 12.10.08 - klo:20:04 »

Tänään lähdin hakemaan ahventa merenlahdelta Merikarvialta. Ei ihan mennyt niinkuin piti, jigittely ei antanut mitään, ei myöskään mato-onki. Onneksi oli luottoviehe, kiiltävä Atom -lusikka mukana, sillä sitten otin viisi haukea, paras 1,75 kg. Nuo tuulen piiskaamat kaislikkojen reunat ovat kyllä varmoja hauen ottopaikkoja. Missä ahvenet mahtavat lymyillä tähän aikaan vuodesta?
tallennettu
Laxter
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 15


Profiili
« Vastaus #163 : 15.10.08 - klo:12:40 »

Eilen Paraisilta vajaa 200 kuhaa, joista 89 mitallisia. Lisäks muutama n. 300 g ahven ja noin 1,5 kg hauki. Mustavalkoinen kalajigi oli päivän kova sana. Niin siis näitä kaloja oli kiskomassa kolme äijää, joista yksi ensimmäistä kertaa jigipuuhissa.
« Viimeksi muokattu: 15.10.08 - klo:12:42 kirjoittanut Laxter » tallennettu
Tomppa K
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 29


Profiili
« Vastaus #164 : 15.10.08 - klo:14:25 »

Eilen Paraisilta vajaa 200 kuhaa, joista 89 mitallisia. Lisäks muutama n. 300 g ahven ja noin 1,5 kg hauki. Mustavalkoinen kalajigi oli päivän kova sana. Niin siis näitä kaloja oli kiskomassa kolme äijää, joista yksi ensimmäistä kertaa jigipuuhissa.
Ette kai sentään kaikkia mitallisia ottaneet mukaan?
tallennettu

Wonka-viehe - Siihen jää koukkuun!
rolli92
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 200



Profiili
« Vastaus #165 : 15.10.08 - klo:15:57 »

Eilen Paraisilta vajaa 200 kuhaa, joista 89 mitallisia. Lisäks muutama n. 300 g ahven ja noin 1,5 kg hauki. Mustavalkoinen kalajigi oli päivän kova sana. Niin siis näitä kaloja oli kiskomassa kolme äijää, joista yksi ensimmäistä kertaa jigipuuhissa.
Mitä hemmettiä? 200 kuhaa? Kauanko tuossa repimisessä meni aikaa noin suurinpiirtein? Kuulostaa melko utopiselta ainakin minulle...
tallennettu
Kalastaja-93
Kittelänkosken kirbelirinssi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 848


Kirjolohi 1,6kg


Profiili
« Vastaus #166 : 15.10.08 - klo:16:01 »

Eilen Paraisilta vajaa 200 kuhaa, joista 89 mitallisia. Lisäks muutama n. 300 g ahven ja noin 1,5 kg hauki.

Todella hyvä saalis, liiankin hyvä... Aika kauan varmaan heittelitte?

Niin siis näitä kaloja oli kiskomassa kolme äijää, joista yksi ensimmäistä kertaa jigipuuhissa.

Taisi jäädä koukkuun Virnistää
tallennettu
Murmeli
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 96



Profiili
« Vastaus #167 : 15.10.08 - klo:18:59 »

Hossassa kirrelammella viimeviikon loppuna. Vettä satoi koko kolmen kalastustunnin aikana, mitä viitsittiin kalassa olla. Ei tärppiäkään. Vettä lammessa yli 20 metriä (Huosilampi), eikä toivoakaan, että ois mitään saatu (kirrejahtauksen tieto&taito puuttuu, kun ei oikein innosta). Muutenkin järvi/lampikalastus ei ole minua varten, jos samoille paikoille ei pääse useamman kerran tai ei ole venettä. Ihmettelin, että miten päivälupa voi maksaa 5 € ja saa ottaa kolme kirreä (lammessa ei muuta kalaa). Ajattelin, että siellä ei ole kalaa, joten voihan sitä vähän otta ihan vain "muodon vuoksi".
tallennettu

. - Murmeli Pohjoisesta
jänis
Rauhaton Roger Rabbit
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 551


Kaikki paitsi purj... eiku kalastus on turhaa!


Profiili
« Vastaus #168 : 15.10.08 - klo:19:37 »

Pri kilonen hauen putkula omateko lusikalla!
tallennettu

! vituik män prkl !
               
  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --= --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --= --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=  --=
jpv
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 10


Profiili
« Vastaus #169 : 17.10.08 - klo:15:24 »

Tänään oli mahdollisuus lähteä taas Merikarvialle kalaan. Vähän sateinen ja varsinkin tuulinen oli keli, mutta hauki oli syöntipäällä. Veneessä kävi kymmenkunta puikulaa, joukossa oma ennätys 2,55 kg! Kaikki tulivat vihreä/kulta Atomilla.  Cool
tallennettu
Peba
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 69


Profiili
« Vastaus #170 : 18.10.08 - klo:14:40 »

Eilen olin kokeilemassa uusia vehkeitä Savossa. Toisella heitolla iski 4.8 kg hauki,jolla oli piiitutta 90cm. Kahdeksan pienempää haukea ylös. Eli vehkeet toimivat erittäin hyvin Virnistää

PS: Parhaat otti vieheet olivat 7cm ahvenväritteinen CD, ja joku hopeinen professori.
tallennettu
jabala
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 229


Porilainen vatipää


Profiili
« Vastaus #171 : 18.10.08 - klo:16:09 »

Tänään muutama tunti syyshaukien perässä Noormarkun Poosjoella ja Poosjärvellä. Kalat hieman hakusessa, kunnen ole tuolla koskaan näin myöhään käynyt. Lähdin järjestelmällisesti kalastamaan kaislikoita joelta järvelle päin. Hetken aikaa paiskittuani tuli yksi tuubi veneen vierelle jättäen muhkeat pyörteet. En kerinnyt näkemään kokoa, ei kuitenkaan uudesti näyttäytynyt. Jatkoin koluamista toisella puolella uomaa, jossa tärppi ja pyörteet. Hetkinen vielä heittelyä ja taas heikko tärppi ja mulahdus, pieneltä näytti. Pari heittoa eri suuntaan ja kala kiinni, surkea ruipelo. Jatkan vielä matkaa kaislikkoa pitkin ja saan matalan lahden pohjukasta vielä toisen puikkarin. Siirryn heittelemään hieman syvempään ja harvempaa ruohikkoon, joka näytti oikein herkulliselta. Ei tärppiäkään ja päätän vielä heittää soutulenkin järvellä ahvenvaappua vetäen. Näin teenkin ja ilman saalista. Tästä luimaisenkin takaisin rannalle ja kotio. Eipähän mennyt munat pataan tällä kertaa, mutta lähellä oli.

1. Ensimmäinen kääpiö
2. Toinen Pygmi
3. Maisemia
4. Pampaheinää



* eka_kala.JPG (230.19 kilotavua, 1332x999 - tarkasteltu 18 kertaa.)

* rääpäle.JPG (223.2 kilotavua, 1332x999 - tarkasteltu 10 kertaa.)

* maisema.JPG (175.06 kilotavua, 1332x999 - tarkasteltu 9 kertaa.)

* maisema2.JPG (202.75 kilotavua, 1332x999 - tarkasteltu 12 kertaa.)
tallennettu
jpv
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 10


Profiili
« Vastaus #172 : 18.10.08 - klo:16:13 »

Tänään kopsahti oikein kunnon hauki minnow Spooniin. Abumatic 275 umpikela ja halpisvapa olivat todesta, kun tasan nelikiloinen pisti vastaan minkä pystyi. Noin viiden minuutin väsyttelyn jälkeen suostui kuitenkin tulemaan haaviin. Eilinen oma ennätys pompsahti siis 2,55 kilosta 4,0 kiloon. Tänään sitten saunan jälkeen sen kunniaksi vähän tukevampi Bourbon Whiskey -lasillinen. Cool
tallennettu
Lastunen
Hankasalmen Kansleri
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 704



Profiili
« Vastaus #173 : 18.10.08 - klo:16:19 »

Tänään sitten saunan jälkeen sen kunniaksi vähän tukevampi Bourbon Whiskey -lasillinen. Cool

Asiaa! Meidän Wiskisieppojen täytyy varmaan avata oma topikki tai perustaa oma W-seura Virnistää
tallennettu

-Sivulta 7 (lastusen lusikat) löytyy ennnätyskalat ja sivulta 14 "historiikki" -
-Sivulla 3 (Lastusen vaaput) on myös enkkalista, tosin vielä vaatimaton-
Taho
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 917


Pikku hauki


Profiili WWW
« Vastaus #174 : 18.10.08 - klo:18:30 »

Tämänpäivän reissusta ei voi sanoa muuta kuin että ei tullut mitään Hymyilee Pari tuntia tuli heiteltyä järvellä ilman tulosta. Jotkut sanoo syksyä hyväksi kalastusajaksi, mutta sitä se ei kyllä joka paikassa ole Virnistää
tallennettu

Sivuja: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 | Siirry ylös Tulostusversio 
<< edellinen seuraava >>
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!
WWW-suunnittelu / hakukoneoptimointi Juha Söderholm                  (C) Kalastus - Heittokalastus.info | Kalastuskeskustelu