Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
19.11.08 - klo:18:55

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan


Tilaa RSS-feedi

Erätukku

Finnmatkat   |     |   Ebookers

* Etusivu | Ohjeet | Haku | Kalenteri | Kirjaudu | Rekisteröidy

-täsmähaku
+  Kalastuskeskustelut Heittokalastus.info
|-+  Yleinen keskustelu
| |-+  Reissuraportit
| | |-+  Porin merialue.
0 jäsentä ja 2 vierasta katselee tätä aihetta. << edellinen seuraava >>
Sivuja: 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 ... 36 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Porin merialue.  (Luettu 30537 kertaa)
Heiwis
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 28


Profiili
« Vastaus #400 : 21.07.08 - klo:21:29 »

Kävin tuossa reposaarensillan pielessä äsken vähän koestamassa uutta vapaa ja juuri kun sanoin kaverille, että yks heitto vielä niin nappas kala! Ja sieltähän se tuli elämäni eka kuha! Hymyilee leveästi Mittaa noin 25-30cm mutta kuitenkin eka! Virnistää
tallennettu
igors
V.S.O.P - vain lääkkeeksi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 852



Profiili
« Vastaus #401 : 26.07.08 - klo:09:15 »

Käväisin eilen (polkupyörällä) torilla katselemassa kalojen hintaa:  Ahven 4 € kilo ja ahvenfile  Järkyttynyt  26 €, kuhafile 25 € siikafile 24€.   Juttelin sitten parinkin kauppiaan kanssa toisella oli okein nättejä vaaleita meriahvenia myynnissä, olivat kuulemma Kristiinankaupungista tulleet.  Toinen paikallinen kalastaja myi pienehköjä lahnoja ahvenia ja särkiä Huh ja olipa hänellä näytillä yksi sadan gramman sampi  Järkyttynyt .  Kun oli tutun näköinen kyselin mistä oli kalat tulleet.  Kertoi verkkojen olevan Preiviikinlahdella ( minun kalavesilläni) kun oli vain muutama pieni ahven myynnissä kysyinkin ahvenien saantia verkoilla.  Kertoi että on huonosti tullut tänävuonna.  Jees, jees Iskee silmää syy ei olekkaan minun kun en noita ahvenia ole saanut.

Sitten kotiin ja lastenlorua lainatakseni:  "Maalari maalasi taloa, punaista mutta ei sinistä, illan tullen sanoi hän, nytpä lähden merelle päin".   Näkyi Dukeskin tulleen mökiltä ja äkkiä sille yv:tä ettei yksin olisi taas tarvinnut merelle mennä.  Lähdimmekin sitten iltakalaan.  Kuha tuossa kummitteli mielessämme...  Sumpusta muutama epävarma tärppi ja kaksi ihan oikeaa tärppiä.  Kyllä se siitä.  Seuraavaksi pesuvatiin.  Sieltä dukes sitten nappasikin ihan reilun kokkoisen ruokahauen joka oli suorastaan imaissut Nemon, pääsipä sitten mukaamme kotiin. 

Aika hiljaista oli joten siirryimme kuhien  Pyörittää silmiään pariin.  Jos ihan rehellisiä ollaan, ja niinhän me etupäässä Iskee silmää olemmekin niin kyllä kyrsii kun ei ole mitään tietoa siitä onko kukaan edes verkoilla pariin vuoteen sieltä kuhaa saanut.  Mikäli edes yhden näkisi niin silloinhan siellä aika usein varmaan olisin mutta nyt kun ei ole mitään tietoa niin aika vaikeaa on siellä muutamaa tuntia niitä yrittää.  No, mehän siellä kuitenkin kokeilimme.  Heittelimme syvännevaappuja ja sitten teimme veto-uitelulenkin samoilla vaapuilla.  Sitten jigiä kokeilemaan ja aina vain sama tulos.  Oli joku verkon kuitenkin laskenut sinne ja näkyi toinenkin olevan samassa touhussa joten.... ei kai ne haukia varten verkkoja laittaisi kuhaa siellä olla täytyy, vai mitä.  Suoritimme sitten ajomatkan vielä ahvenkiville päin edelleen uistimia vetäen katsellen/ ihmetellen tuota hienoa keksintöä kaikuluotainta.

Tämä kaikuluotain ei suostu toimimaan minun kanssani joten se hieman hankaloittaa noiden syvänteiden hakemista.  Välillä se näyttää 5 metriä ja parin sekunnin päästä se voi olla 120 metriä ja mikäli vauhtia lisää niin se näyttää nollaa.  Anturia on käännelty vaikka mihin asentoon eikä tunnu auttavan. Otinkin sitten pois päältä taas kerran.

Ahvenkivien ulkopuolella oli ensin hiljaista.  Dukes heitteli omaa Nemoaa ja minä igorin erikoista.  Kun ei ketään tullut vaihdoinkin sitten täysin uistimen mallia ja laitoin idän ihmeen, Dubain helmen pyytämään.  Ensimmäisellä heitolla ruokahauki kiinni ja...samantien myös Dukesilla hauki Nemossa.  Vielä pari haukea siinä kävikin kunnes lähdimme sisälle lahteen ahvenia katsastamaan.  Nyt sitten molemilla Bete-lippa käytössä.  Dukesille kolme aika nättiä ahventa, itselläni mahdollisesti yksi komea ahven kiinni.  Tosin en ehtinyt kuin Dukersille sanoa että nyt on ahven kun se jo irtosi.  Vauvahaukia oli jälleen siellä meitä häiritsemässä joten poistuimme sieltä.  Tuntuu aika ihmeeltä että paikassa missä on mieletön määrä vauva/ruokahaukia kuitenkin voi ahveniakin olla.  Luulisi että ne tulisivat syödyksi alta aikayksikön.

Siirryimme auringon tehdessä laskuaan takaisin lahden suulle.  Muutama hauki kävi meitä vielä katsomassa.  Pakkasessa ei yhtään haukifilettä ollutkaan joten olikin hyvä vähän varastoja täydentää.  Olin ottanut pari kuvaakin mutta emänällä oli joitakin kuvia ulkomaanreissustaan joita meinää valokuvausliikkeessä kehittää muistikortista joten se oli kaikki muut "turhat" kuvat sieltä tyhjentänyt.  Kysyi kyllä onko minulla siellä jotakin tärkeää.  No nyt ei sitten kuvia ole liitteeksi.

Ps. Kun yritän esikatsella niin minulla on silloin tuo ko teksti ihan mustaa ja vaikka silmiä siristellen yritän sitä lukea niin siitä ei oikeastaan näy kuin hymiöt.
« Viimeksi muokattu: 26.07.08 - klo:09:37 kirjoittanut igors » tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1238



Profiili
« Vastaus #402 : 29.07.08 - klo:15:48 »

Tunnin päästä pitkästä aikaa isän kanssa rautatiesillalle ahventa ja kuhaa koittamaan illaksi. Jigiä ja lippaa varmaankin paiskitaan, katsellaan miten kävi. Hymyilee
tallennettu
Heiwis
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 28


Profiili
« Vastaus #403 : 29.07.08 - klo:20:19 »

Siel oli ainakin perjantaina niin paljon hyttysii, että minä luovutin Hymyilee leveästi
tallennettu
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1238



Profiili
« Vastaus #404 : 29.07.08 - klo:22:52 »

Lähdettiin isän kanssa puoli seitsemän aikoihin ajelemaan rautatiesillalle. Siellä olikin ennestään kolme kalastajaa, kaksi heitteli jigiä ja yhdellä oli kolme täkyonkea pyytämässä, oli saanut pienellä salakalla 4 reilumpaa ahventa.

Isä jäi siihen sillan alle heittelemään lippaa, mä kapusin välisillalle. Vähänaikaa tyhjää heittelin kunnes vieressä oleva sai ensimmäisen kuhan. Itsellä kävi aina silloin tällöin joku tökkimässä muttei jäänyt kiinni. Puolisentoistatuntia heitelty ja mulla eka kuha kiinni noin 5sek mutta irtosi, vastaisku liian myöhään. Isä oli pyytänyt tyhjää kokoajan kuten kaikki muutkin siellä rannalla kun sinne alkoi kertyä lisää kalastelijoita.

Illemmalla välisillalle tuli joku saksalainen heittelemään jigiä, toisella heitolla ukko sai reilu puolikiloisen ahvenen ja vähänaikaa siitä mitallisen kuhan. Paikalle tuli joku muukin jigin heittelijä jonka kanssa juttelin niitä näitä kunnes mulla taas kuha kiinni, tällä kertaa pysyi ja oli reilu 40cm joten pappia päähän ja pussiin. Siitä heti seuraavalla heitolla jälleen kuha, saksalaisukkeli haavitsi sen kun ei olisi pystynyt vavan kanssa nostamaan kuhaa parin metrin korkeuteen, 45cm oli kuhalla pituutta ja kotiin pääsi sekin. 4'' keltainen Powerbait oli ihan tykki. Vähänajan päästä tuosta saksalaisukko repi jigiään pohjasta irti ja vapa sanoi krats. ''Oh sh*t!''
hän sanoi naureskellen ja lähti pois sillalta. Jäin siihen vielä heittelemään toisen miehen kanssa ja vartin päästä sain kolmannen kuhan jälleen keltaisella powerbaitilla, pituutta tuolla kuhalla 43cm ja kotiin pääsi sekin.

Siinä vielä puolisen tuntia heiteltiin tyhjää ja puhuttiin kuhanjigauksesta kaikenlaista, sitten lähdimme isän kanssa kotiin perkaamaan kalat ja syömään.
Mukava reissu oli, varsinkin kun sain itse ylös asti kolme kuhaa ja kaikki olivat mitallisia. Tärppejä oli laskujeni mukaan 6kpl, kaikki tapahtumat keltaisessa PowerBait toukassa.
Tuossa vielä huono kuva kuhista juuri ennen perkuuta:


* jigikuhat.JPG (735.55 kilotavua, 2560x1920 - tarkasteltu 38 kertaa.)
tallennettu
Allu-Santeri
Ahven-Guru
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1181



Profiili
« Vastaus #405 : 29.07.08 - klo:22:54 »

Kyl keltainen 4" powerbait on ihan yliveto sit sielläkin.  Iskee silmää
tallennettu
igors
V.S.O.P - vain lääkkeeksi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 852



Profiili
« Vastaus #406 : 30.07.08 - klo:06:58 »

Hyvä  Virnistää Mikko.  Ny sitten on oikein kunnolla tuo kuhan pyytäminen saatu alkuun.  Nythän sitten yhdellä reissulla tuli enemmän kuin viimevuonna yhteensä.  Lisää vain tämäntapaisia reissuja. 
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
Dukes
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 221


haukia haukia


Profiili
« Vastaus #407 : 30.07.08 - klo:22:56 »

Jaahas, alkaa kuha olemaan syömä päällä. Töissä onkin ollut puhetta, että todella huonosti on kuhaa tullut. Jos nyt sitten olisi sen aika, hieman myöhässä kylläkin...
tallennettu

-Rukka-Peikko Takkutukka-
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1238



Profiili
« Vastaus #408 : 30.07.08 - klo:23:01 »

Jees, ahventa on kuulemma ollut nyt pirun hyvin liikkeellä rautatiesillalla jigiukkojen mukaan, toivon mukaan sitä kuhaakin alkaisi nyt nousemaan kunnolla. Hymyilee
Tänään illalla _ehkä_ isän kanssa kokeilemaan.
tallennettu
igors
V.S.O.P - vain lääkkeeksi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 852



Profiili
« Vastaus #409 : 31.07.08 - klo:06:18 »

Vai on ahveniakin ruvennut löytymään.  Kyllä kuha silti on vieläkin parempi ruokakala mutta samaan jigiin ne kiinni käy.  Täytynee varmaan itsekin pian sinne ängetä kun on hieman joutunut taukoa pitämään.
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1238



Profiili
« Vastaus #410 : 31.07.08 - klo:16:29 »

Jees, lähdetään isän kanssa taas tunnin kuluttua kokeilemaan kuhaa ja ahventa jigillä kun tulu uusi jigivapakin ostettua. Katsotaan ehtoolla miten meni. Hymyilee
tallennettu
igors
V.S.O.P - vain lääkkeeksi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 852



Profiili
« Vastaus #411 : 01.08.08 - klo:08:18 »

Vajaan kolmen tunnin reissu eilen iltapäivällä merellä.  Haukia oli jälleen liikkeellä.  Kolme ruokahaukea pääsi sitten oikein fileenä kotiin asti.  Muita kaloja kuin haukia ei näkynyt.  Taisi siinä veneen vieressä niitä jokin seitsemän - kahdeksan kappaletta käydä.
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
vaelly
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 6



Profiili
« Vastaus #412 : 04.08.08 - klo:07:55 »

Oltiin jyrzen mökillä ( no oli meillä emännät ja koiratkin fölis ) tuolla lahen perukoilla viikonloppu.. Lauantaina käytiin kahdenkeskeisen kaljakellunnan jälkeen heittämässä pari kertaa ja yksi onneton ahmatti nemoon iski mulle kiinni.
Sunnuntaina krapulasta ei tietoakaan, mitä nyt jyrzellä vähän heikompi happi, mut Kymijokea käytiin katsomassa (mielettömän hieno paikka!) ja järven puoliskolla hetki heiteltiin.. onneton parin kilon hauenpötkö iski taas samaiseen nemoon. Muuten oli nätti ilma, mut kotimatkalla sunnuntaina tuli vettä.. Ja itse viluisena puin kaik mahdolliset toppavehkeet päälle.. Kun kotiin päästiin niin kuumetta 38 ja risat sekä ääni mennyt, kurkku ku muurautunu umpeen. Hieno reissu oli, tosin nyt saikulla  Virnistää Jyrille kiitoksia reissusta.

Ps. Ei tää tälle alueelle kuulu, muttei oo meistä hirveemmin kuulunut niin pitää joskus käyä kertomas kuulumisia Iskee silmää
tallennettu
igors
V.S.O.P - vain lääkkeeksi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 852



Profiili
« Vastaus #413 : 04.08.08 - klo:13:40 »

On se hyvä että pojista sentään joskus  Iskee silmää jotakin kuuluu.  Itse olenkin hieman jo ajatellut että ei ne tada edes kalassa käydäkään kunhan josku lämpimikseen juttelivat.  On se Kymijoki komea paikka, olen kerran siellä käynyt katselemassa.
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
igors
V.S.O.P - vain lääkkeeksi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 852



Profiili
« Vastaus #414 : 06.08.08 - klo:20:43 »

Kävin yhden (toisen  Iskee silmää ) papparaisen kanssa merellä.  Ajoimmekin aivan tarkoituksella pidemmälle  karikolle jonka sivustalla alkaa syvänne.  Kokeilimme siinä jigejä ja lippaa mutta ahvenia ei vain näkynyt.  Vähän harmitti kun en huomannut otta pilkkejä mukaani, siinähän ne oisivat veneen reunalla olleet pyytämässä.  Koska ahvenia ei ollut niin jatkoimme matkaa ja vedimme kahta syvännevaappua noin tunnin  verran ja tulos oli aivan yhtä hyvä Virnistää

Sitten kurvasimme ahvenkiville ja "otimme" sieltä pari ruokahaukea jotka sitten fileinä pääsivät kotiin asti.  Ahvenia ei sielläkään ollut.  Muutama hauki kävi vielä ahvenkivien ulkopuolella, lahden suussa, meitä moikkaamassa mutta emme niitä nyt sitten kotiin tuoneet.  Mitään ISOA kalaa ei tänään näkynyt.   
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
vaelly
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 6



Profiili
« Vastaus #415 : 06.08.08 - klo:21:08 »

Voi piru, on se toisilla vaan helppoa  Järkyttynyt Itse tarkoitus lähteä lauantai-aamulla Merikarvialle heti kuuden jälkeen kalaan ja koko päivä siihen käytetään. Saas nähä tuleeko muuta kun taivaalta vettä. Kuume, kurkkukipu ja äänikään ei vielä tule kuin piipittämällä, kiitos jyrzen lomailun armeijasta  Virnistää Mutta päivä kerrallaan..
tallennettu
vaelly
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 6



Profiili
« Vastaus #416 : 09.08.08 - klo:21:35 »

Eipä tullut kalareissusta tänään mitään, kun piti isovanhemmille alkaa kaukosäädöllä ohjattavaa autotallin ovea asentamaan.. Eipä ole muuten yksinkertainen homma, jäi vielä huomiseksi paljon puuhasteltavaa.
Asiasta viidenteen, tietääkö kukaan Porissa tai Merikarvialla ym. lähistöllä että olisi rantaa jonne saisi veneen viedä? Joku ilmainen paikka, tai voisin siitä kyllä maksaakin... Ei enää oikein kiinnosta tuota laivaa aina kuskata kun lähtee kalaan. Paikkana kävisi ihan mikä tahansa rutakko, mutta sellainen tosiaan minne saisi luvan kanssa viedä ilmaiseksi  Virnistää
Btw ei liity kyllä aiheeseen, mutta annettakoon anteeksi ?   Pyörittää silmiään
tallennettu
igors
V.S.O.P - vain lääkkeeksi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 852



Profiili
« Vastaus #417 : 10.08.08 - klo:06:44 »

Onnea  Iskee silmää vaan tuossa asennushommassa, itselleni asensi ammatikseen noita asentava, Grawford:in mies, ko autotallin oven ja aikaa meni yksi työpäivä.  Porissa ainakin Paarnoorin ja Preiviikin lahdella on kyllä vapaita paikkoja mutta nämä "sisäsiittoset" porukat eivät anna vieraille venepaikkoja vaikka niitä vapaana onkin.  Itsellänikin on venepaikka äitini nimellä.

Mikäli muuten jotakin kiinnostaa kalareissu merelle iltapäivällä niin yv:tä tuleman.  ps. pitäisi mahdollinen sade loppua ja tuuli olla sopiva.
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
kuhankeittäjä92
Vieras
« Vastaus #418 : 10.08.08 - klo:10:02 »

Lyttylässä on yksi venepaikka nimeltä Varvinranta. Sieltä on hyvät yhteydet Reposaaren siltojenpielille, Pihlavanlahdelle/Kolpanselälle, Kokemäenjoelle. Maksusta en tiedä, mutta koitan ottaa siitä selvää. Sori OT.
tallennettu
igors
V.S.O.P - vain lääkkeeksi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 852



Profiili
« Vastaus #419 : 10.08.08 - klo:15:31 »

Täytyi lähteä aika pikaisesti venevalkaan kun soittivat että siellä oli veneitä uponnut siten että oli moottori jäänyt veden alle.  Onneksi ei ollut kuitenkaan minun veneeni  Iskee silmää .  Oli laitettu vene kireälle vain keulasta kiinni.  Kun merivesi oli laskenut niin vene ei päässytkään laskeutumaan mukana vaan oli ainoastaan veneen peräosa sitten laskeutunut alaspäin kun keulanaru ei ollut antanut yhtään löysää.  Sitten viime yönä ihan mahdoton ukkonen ja kaatosade oli täyttänyt veneen ja kun se oli jo valmiiksi takaosastaan alempana kaikki vesi oli valunut sinne takaosaan ja plups,   Järkyttynyt   siellä sitten moottoriaan myöden.

Itsellänikin oli varmaan kolmesataa litraa ylimääräistaä vettä veneessä.  Tyhjensin veneen ja heittelin hetken rannassa jigejä, lippaa ja viimeksi El Samun nipsua.  Kaikilla kalantulo aivan yhtä hyvää joten lähdinkin sitten kotiin.  Southpaw olisi ollut täällä Porissa kilpailemassa tänään mutta nyt en sitten ehtinytkään nähdä.  Toivottavasti joskus toisten sitten.

edit.  Southpaw = puddi
« Viimeksi muokattu: 10.08.08 - klo:16:24 kirjoittanut igors » tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
Dukes
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 221


haukia haukia


Profiili
« Vastaus #420 : 10.08.08 - klo:21:20 »

Asiasta viidenteen, tietääkö kukaan Porissa tai Merikarvialla ym. lähistöllä että olisi rantaa jonne saisi veneen viedä? Joku ilmainen paikka, tai voisin siitä kyllä maksaakin... Ei enää oikein kiinnosta tuota laivaa aina kuskata kun lähtee kalaan. Paikkana kävisi ihan mikä tahansa rutakko, mutta sellainen tosiaan minne saisi luvan kanssa viedä ilmaiseksi  Virnistää
Btw ei liity kyllä aiheeseen, mutta annettakoon anteeksi ?   Pyörittää silmiään


Kuhankeittäjä kertoikin jo paikasta nimeltä Varvinranta. Porukoiden vene on siellä, eikä tietääkseni ole maksaneet siitä mitään. Viime kesänä vene sinne vietiin eikä ketään vielä ole valittanut. Tilaakin taitaa olla vielä...
tallennettu

-Rukka-Peikko Takkutukka-
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1238



Profiili
« Vastaus #421 : 12.08.08 - klo:14:43 »

Igorsin kanssa pikapuoliin lähtö iltapäiväksi merelle haukien kiusaksi, saas nähdä tuleeko mitään isompaa tänään. Iskee silmää
tallennettu
igors
V.S.O.P - vain lääkkeeksi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 852



Profiili
« Vastaus #422 : 12.08.08 - klo:20:22 »

Mikon kanssa sellainen reilu parituntinen merellä.  Kovin oli nihkeää kalantulo.  Ei mitään mainitsemisen arvoista, tosin kyllä ruokahauet saimme mutta... hiljaisempia reissuja mitä on hetkeen tehty.

Tulipa sitten kokeiltua vanhoja "pelleuistimia" eli kalastin haukia vain näillä.



* P8120021.JPG (156.05 kilotavua, 640x480 - tarkasteltu 29 kertaa.)
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
Tonnikala85
Haukien uistelumaisteri
Yleisvalvoja
Jäsen
*
Paikalla

Viestejä: 1097



Profiili
« Vastaus #423 : 12.08.08 - klo:20:36 »

Toi alempi Lusikka nyt on varma ottipeli hauelle, mutta mikä pirun kombinaatio tuo ylempi oikein on? Virnistää
Joku vaapun etupää ja jigi peräs vai?
tallennettu

igors
V.S.O.P - vain lääkkeeksi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 852



Profiili
« Vastaus #424 : 12.08.08 - klo:20:42 »

Kyllä se on ennenkin täällä ollut näkösällä nimeltään "idän ihme Dubain helmi". Ostin pari tuollaista Dubaista.   Sivulla yksi on siitä jopa parempi kuvakin.
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
Sivuja: 1 ... 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 ... 36 | Siirry ylös Tulostusversio 
<< edellinen seuraava >>
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!
WWW-suunnittelu / hakukoneoptimointi Juha Söderholm                  (C) Kalastus - Heittokalastus.info | Kalastuskeskustelu