Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
04.12.08 - klo:05:19

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan


Tilaa RSS-feedi

Erätukku

Finnmatkat   |     |   Ebookers

* Etusivu | Ohjeet | Haku | Kalenteri | Kirjaudu | Rekisteröidy

-täsmähaku
+  Kalastuskeskustelut Heittokalastus.info
|-+  Yleinen keskustelu
| |-+  Reissuraportit
| | |-+  Porin merialue.
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. << edellinen seuraava >>
Sivuja: 1 ... 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 ... 38 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Porin merialue.  (Luettu 33123 kertaa)
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #575 : 28.09.08 - klo:09:33 »

Tuulen voimakkuus Porin merialueella juuri nyt 18.3 metriä sekunnissa.  Merivesi noussut ollen enään -17 senttiä.  Loistavaa tilastotietoa joka antaa seuraavalle reissulle ainakin huomattavasti paremmat lähtökohdat.   Tuollainen myräkkä lisäksi sotkee vesikerroksia ja saanee myös pintavedet hieman asiallisempaan lämpötilaan meritaimenia ajatellen.  Tästä voinee tullakin kaikkien aikojen paras kalastusaika.  Täytynee varmaan alkuviikolla käydä tutustumassa tilanteeseen kun emäntäkin on pari päivää Helsingissä ja näinollen poikamiehenä saakin päättää ihan itse tuosta ajankäytöstään Virnistää
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
Iigori
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 125



Profiili
« Vastaus #576 : 28.09.08 - klo:09:38 »

Mahtaakohan päästä mukaan alkuviikosta Huh
tallennettu

'''  Strong Fish For A Strong Fisherman  '''


www.finnshark.com
Iigori
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 125



Profiili
« Vastaus #577 : 28.09.08 - klo:11:23 »

Tuli käytyä äsken kallossa,ei tehnyt merelle mieli,19,8m/sec oli parhaillaan!!
tallennettu

'''  Strong Fish For A Strong Fisherman  '''


www.finnshark.com
jabala
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 233


Porilainen vatipää


Profiili
« Vastaus #578 : 28.09.08 - klo:11:56 »

Tuli käytyä äsken kallossa,ei tehnyt merelle mieli,19,8m/sec oli parhaillaan!!

 Järkyttynyt mistäs päin tuuli, lännestä? Taitaa tuolla tuulella nostaa melkoista maininkia rannikolle, menee melkein aallonmurtajasta yli. Aallonmurtajan aukossa on ainakin tappamisen meininki moisella ilmalla.
tallennettu
jyrze
Mr Pickup
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 165



Profiili
« Vastaus #579 : 28.09.08 - klo:12:56 »

Kuin myös käytiin koiran kanssa muutaman tunnin ulkoilulenkki, komiasti kyllä puhaltaa. Alkuviikosta tuulten luvattu tyyntyvän. Onneksi takaisin harmaisiin vasta tiistai iltana..  Cool
tallennettu
Iigori
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 125



Profiili
« Vastaus #580 : 29.09.08 - klo:13:58 »

Täällä ollaan lähdössä haukea kokeilemaan,tuulikin on ihan hyvästä suunnasta,ja voimakkuuskin ihan ok.

Saas nähdä onko mörköhauet jo tulleet matalaan Pyörittää silmiään
tallennettu

'''  Strong Fish For A Strong Fisherman  '''


www.finnshark.com
Iigori
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 125



Profiili
« Vastaus #581 : 29.09.08 - klo:19:52 »

Vesi kamalaa,levälauttoja kellui joka puolella,ruokahauet saatiin,mutta ei mitään mainittavaa Vihainen
tallennettu

'''  Strong Fish For A Strong Fisherman  '''


www.finnshark.com
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #582 : 29.09.08 - klo:20:57 »

Tulipa jälleen vietettyä oikein laatuaikaa.  Lähes koko päivän kalassa.  Aamusella Jyrzen kanssa joelle kalastamaan.  Kyllä oli todella hienoa päästä välillä veneessä aivan erilaisiin maisemiin.  Niin ja tulihan sieltä jopa ahveniakin joita olenkin koko kesän lähes turhaan haeskellut.  Haukia, kuinkas ollakaan, löytyi sieltäkin, vaikka kuhaa ihan kuvittelin hakevani ahvenien kera.  Kyllä oli jokihauet pieniä.  Taisimme niitä viitisen kappaletta saada ja joka kerran oli pettymys aivan yhtä suuri  Itkee  Kerran oli joku hieman vauraampi kiinni hetken ja se sitten oli varmaan se kuha, mutta aivan varma siitä en ollut, kun ryökäle heti irtosi eikä edes näyttänyt itseään.  Mutta mitäs noita murehtimaan kun taisi tämän vuoden suurin ahven tulla oikein kotiin asti.  Jonkun muun mieltä tuo ei nyt varmaan mikään körmyniska ollut, mutta minulle kuitenkin aivan suuren ilon aihe  Virnistää .  Kuva luonnollisestikin liitteenä.  Ahvenia saimme 8 kappaletta ja kyllä niistä fileinäkin yhden ruoka-annoksen saa.

Täytyi sitten ottaa vielä muutama kuva noista kalapaikoista tuolta joelta kun on niin poikkeavaa verrattuna vakiokalapaikkoihini.  Kokemäenjokihan jakautuu moneen pienempään uomaan ennen varsinaista jokisuuta.  Osa noista vesiväylistä vaikuttaa lähinnä isohkoilta ojilta kun niitä siellä risteilee.  Täytyisi varmaan useammin siellä päästä käymään kun noita kuhia toiset sentään sieltä saavat.  Josko sitten ensi kerralla laittaisi hupun päähänsä ja  Cool  jotta nuo hauet eivät minua tunnistaisi.  Kaikenkaikkiaan aivan mukava kokemus.

Kotiin päästyäni ei ketään ollut odottamassa joten matkaan uudelleen.  Ajattelin että kun vanhan kansan viisaus sanoo...... silloin on taottava kun rauta on kuumaa... niin eikös sitä siten voisi tulkita siten että jos ahvenia on ruvennut tulemaan niin täytyyhän tuota tilaisuutta käyttää hyväkseen.  Eipä ollut meriahvenet  venevalkamassa tuosta tietoisia ja pysyivät poissa.  Iigorin auto oli rannassa ja siitä sitten soittelemaan iigorilta viimeisimpiä vinkkejä.  "Metripaikka oli aivan myrskyn sotkema, vesikasviston jätteitä suurina lauttoina koko paikka täynnä".

Kun kerran olin tuonne mennyt niin sumppuun sitten kokeilemaan.  Annoin tuulen kuljettaa aivan sumpun matalaan päähän pienen karin kohdalle.  Siellä olikin oikein kiukkuinen hauki joka suorastaan hotkaisi koko El Samun rannikkovaapun sisuksiinsa.  Tuntui olevan ihan hyvin kiinni joten kameraa kaivamaan.  Tuuli ajoin veneen kivikon päälle.  Mietein josko ottaisi hauen haaviin ja sitten vasta selvittäisi venettä tuosta kivikosta.  Yhden kuvan otin ihan varmuuden vuoksi ja vasta sitten venettä hieman paremmille vesille siirtämään.  Tuntui välillä että hauki onkin sitten jo veneen ja kiven välissä mutta hyvin tuo sieltä kuitenkin puikahti näkyviin.  Siinä sitten toisella kädellä haukea vavan avulla lähemmäksi kameraa vetämään.  Lähti hauki menemään.... uistin irtosi. enpä olisi moista uskonut kun niin hyvin oli Nemon hotkaissut.  Epävarma Valokuvaan ei jäänyt kuin pyörteet näkyville.  Tuosta yhdestä kuvasta ei kyllä uskoisi että ko hauki olisi ollut todennäköisesti vitosen kokoluokkaa.  Hieman harmitti kun en sitä haaviin ottanut tai edes kylkikuvaa saanut, mutta kuitenkin olisin sen vapauttanut kuvauksen jälkeen joten ehkä ihan hyvä näinkin.

Näkyipä siellä iigorikin kaverinsa kanssa pari ruokahaukea ottaneen joten ei tuo meri ainakaan vielä ole tyhjäksi ongittu.  Huomiseksi onkin sitten Iigorin kanssa alustavasti suunniteltu meritaimenreissua ja ainakin vielä näyttäisi tuuletkin ihan sopivilta.

Kolme kuvaa jokireissusta.. Suuri ahven Virnistää  ja pari kuvaa jokimaisemista.
Kaksi kuvaa mereltä..hauki ja Nemo ja sitten kuva iltasyönnin ajalta sumpusta. 


* P9290094.JPG (108.54 kilotavua, 922x692 - tarkasteltu 22 kertaa.)

* P9290088.JPG (59.05 kilotavua, 640x480 - tarkasteltu 20 kertaa.)

* P9290093.JPG (53.66 kilotavua, 480x640 - tarkasteltu 56 kertaa.)

* P9290095.JPG (32.14 kilotavua, 640x480 - tarkasteltu 46 kertaa.)

* P9290097.JPG (45.88 kilotavua, 640x480 - tarkasteltu 27 kertaa.)
« Viimeksi muokattu: 29.09.08 - klo:21:01 kirjoittanut igors » tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
Lastunen
Hankasalmen Kansleri
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 713



Profiili
« Vastaus #583 : 29.09.08 - klo:21:27 »

Pappa se vaan jaksaa pilkkiä ja runoilla. Mäkin haluan eläkkeelle  Hymyilee leveästi
tallennettu

-Sivulta 7 (lastusen lusikat) löytyy ennnätyskalat ja sivulta 14 "historiikki" -
-Sivulla 3 (Lastusen vaaput) on myös enkkalista, tosin vielä vaatimaton-
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #584 : 30.09.08 - klo:17:33 »

Iigorin kanssa sianpieremän aikaan merelle.  Tuuli oli laantunut mutta "vanha laiska" oli vielä hengissä.  Vanhaksi laiskaksi ainakin täälläpäin vanhemmat ukkelit puhuvat aallokosta jonka aiempi myräkkä on synnyttänyt.  Aalto on loivaa, aivan kuin ajaisi ensin mäennyppylää ylös ja sitten harjanteelta jälleen alas.  Tuollaisesta aallonharjasta kun vauhdilla laitta veneen ilmaan niin kyllä sen todella huomaa, alastullessa meinaan. Iskee silmää  Ajoimmekin sitten ihan sopuisaa vauhtia ja kohteena oli loppujenlopuksi muutamien karikkojen kokeilujen jälkeen, aivan yllättäen   Hymyilee leveästi taimensaari, eli paikka missä lähes kaikki tämän syksyn tapahtumat ovat olleet.

Heittelimme noita tuttuja paikkoja odottaen taimenien saapumista ruokapöytään.  Itsekin täysin tavoistani poiketen vaihtelin uistimia kun mielestäni en saanut niihin sitä uintia jota odotin.  Lopuksi sitten siihen minua mielyttävään uintiin valikoitui Salaman keltainen punapilkullinen kevennetty hauki Iskee silmää uistin.....  Jos olisin syntynyt Raumalla niin olisin nyt sitten tuoreen noin parikiloisen meritaimenen onnellinen pyytäjä. .... Vanha Porilainen viisaus tietää kertoa että "liki ei killata kuin Raumalla". 

Heitin  salaman uistimen hyvän näköiseen poteroon kello 11.22 ( kyllä, aika oli juuri tuo) ja kuinkas kävikään, kala nappasi sen suuhunsa. Pari sekunttia meni ennenkuin edes oikein ymmärsin mitä oli tapahtunut.  Kala siellä rimpuili uistimessa.  Voihan perjantai ...voisiko se sittenkin olla hauki kun ei yhtään tullut pintaan itseään näyttämään, niinkuin taimenilla olisi tapana.  Kelasin hiljalleen kalaa lähemmäksi venettä ja kirkas kylkihän siinä vilahti. Lähti vielä kauemmaksi kun varmaan näki minut Näyttää kieltä mutta sain sitten sen kelattua taas veneen läheisyyteen.  Iigori sitten haavipojaksi odottamaan sitä kaiken kruunaamaa hetkeä kun taimen olisi varmasti haavissa.  Joo saisi odottaa sitten vieläkin, sillä taimen päättikin viime hetkellä lähteä turvallisemmalle maisemalle ja irtosi koukusta...   En sano taikka kirjoita mitä ajattelin sillä siitä varmaan seuraisi sitten vuoden bännit. 

Siis siellähän on nyt sitten jo tapahtumia vaikka muille jakaa, useita näkemisiä, muutamia melko varmoja kopaisuja ja lopuksi tapahtumien huippuna  Iigorilta irtosi viime viikolla siellä taimen ja nyt sitten saatiin jo melkein haaviin asti.  Eli liki oli.  Muutamaa epäilyttävää kopaisua lukuunottamatta loppuaika menikin sitten niin sanotusti vihkoon.  Ilma oli todella kaunis, aurinko paistoi , linnut ei laulaneet, kalaa ei tullut, mutta muuten mukavaakin kokemusta jälleen lisää.  Odottakaas kunhan viikonloppuna suoritamme sinne Porilaisten rynnäkön, kyllä sitten on maanantaina paljon meritaimenta torilla myytävänä.  Esim. Hesalaiset voi sitten laittaa jo tilauksia tulemaan josko olisi tarvetta ihan meritaimenta saada nauttia.

Muutama merellinen kuvakin sitten noiden jokikuvien vastapainoksi.

Pari kuvaa kalapaikoista, yksi taukopaikalta ja yksi kun aivan selvästi kippari oikein miettii seuraavaa siirtoamme.


* P9300099.JPG (45.78 kilotavua, 640x480 - tarkasteltu 31 kertaa.)

* P9300104.JPG (49.32 kilotavua, 640x480 - tarkasteltu 32 kertaa.)

* P9300106.JPG (51.52 kilotavua, 640x480 - tarkasteltu 47 kertaa.)

* P9300102.JPG (46.67 kilotavua, 640x480 - tarkasteltu 65 kertaa.)
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
Iigori
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 125



Profiili
« Vastaus #585 : 30.09.08 - klo:17:39 »

Tarkkasilmäiset varmaan huomaa alimmasta kuvasta,et kippari ei ehdi miettiä siirtoja,vaan nauttii karjalanpiirakasta Iskee silmää
tallennettu

'''  Strong Fish For A Strong Fisherman  '''


www.finnshark.com
allu_
"MacGyver"
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1194



Profiili
« Vastaus #586 : 30.09.08 - klo:18:35 »

Olisitte menneet vaan haukien perään niin olisi voinut jotain tullakin  Virnistää HYvää rapsaa joka tapauksessa.
tallennettu
jabala
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 233


Porilainen vatipää


Profiili
« Vastaus #587 : 30.09.08 - klo:18:36 »

No niin, seuraava looginen aste tapahtumien kululle voi olla ainoastaan se mertsarin ottaminen veneeseen asti!

Taisi olla nyt ne klassiset olosuhteet, myräkän jälkeinen tyynempi aika. Perkule kun tarvii päivät mädätä töissä Itkee.
tallennettu
jyrze
Mr Pickup
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 165



Profiili
« Vastaus #588 : 30.09.08 - klo:18:49 »

Tuli myös vietettyä aurinkoinen syyspäivä merenrannassa. Tahkoluodon rantoja kiertelin vavan kanssa meritaimenten toivossa. Saalistakin tuli kun zalsa kevennettyyn nappasi komea parisataa rammanen ahvena  Hymyilee leveästi Mukavaa oli kuitenkin, vesi hieman sameaa, ai kovinkaan leväistä tms. Saisi vaan olla hieman korkeammalla.
Nyt katseet lauantaissa, kun lähdetään oikein porukalla liikkelle. Sitä ennen muutama päivä kasarmilla  Itkee



* IMG_0766.jpg (74.03 kilotavua, 600x450 - tarkasteltu 21 kertaa.)

* IMG_0773.jpg (62.68 kilotavua, 600x450 - tarkasteltu 18 kertaa.)

* IMG_0775.jpg (207.28 kilotavua, 600x800 - tarkasteltu 46 kertaa.)
tallennettu
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1251



Profiili
« Vastaus #589 : 30.09.08 - klo:19:09 »

Itse lahosin seitsemän tuntia koulussa ja ''vapaapäiväläiset'' merellä, no hyvä kuitenkin että oli jälleen kontakteja taimeniin.
Lauantaina se on sitten pakko tulla edes yksi mitallinen veneeseen, metristä haukea unohtamatta  Iskee silmää
tallennettu
PAR
Puksun Paronitar
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 720


yksi itse saatu kala vastaa tuhatta ostettua


Profiili
« Vastaus #590 : 30.09.08 - klo:19:29 »

Odottakaas kunhan viikonloppuna suoritamme sinne Porilaisten rynnäkön, kyllä sitten on maanantaina paljon meritaimenta torilla myytävänä.  Esim. Hesalaiset voi sitten laittaa jo tilauksia tulemaan josko olisi tarvetta ihan meritaimenta saada nauttia.

Kyllä tietty pitää pistää tilaus vetämään, kun on 62 vuotta Hesassa asunut eikä ainuttakaan mertsaria saanut.
Hyvin onneksi maltoit mielesi kirosanojen suhteen rapsaa kirjoittaessasi. Olisihan se ollut katasrooffi kamala, jos vuoden bannien takia emme pääsisi lukemaan ja katselemaan Igorsin rapsoja. On ne niin mukavia.
tallennettu
Iigori
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 125



Profiili
« Vastaus #591 : 30.09.08 - klo:19:51 »

Kyllä tietty pitää pistää tilaus vetämään, kun on 62 vuotta Hesassa asunut eikä ainuttakaan mertsaria saanut.
Hyvin onneksi maltoit mielesi kirosanojen suhteen rapsaa kirjoittaessasi. Olisihan se ollut katasrooffi kamala, jos vuoden bannien takia emme pääsisi lukemaan ja katselemaan Igorsin rapsoja. On ne niin mukavia.


On tullut käytyä igorsin kanssa kalassa 10vuotta,ja en ole koskaan kuullut hänen kiroavan Iskee silmää Mikkokin voi todistaa,et igors ei kiroile Virnistää
tallennettu

'''  Strong Fish For A Strong Fisherman  '''


www.finnshark.com
busterr
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 11


Profiili
« Vastaus #592 : 30.09.08 - klo:22:38 »

Lauantaina lähdemme mekin taimenta hakemaan, Räyhien ja Loukkeennokan maisemiin, kenties jopa sinne toisellekin lahdelle. Reitit vaan eivät ole ihan tuttuja "sielläpuolen".
tallennettu
Dukes
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 221


haukia haukia


Profiili
« Vastaus #593 : 01.10.08 - klo:12:58 »

Hyvää rapsaa taas jätkiltä!
tallennettu

-Rukka-Peikko Takkutukka-
Iigori
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 125



Profiili
« Vastaus #594 : 01.10.08 - klo:19:39 »

Tänään illalla merellä haukien perässä kolmisen tuntia,veneeseen saatiin 5haukea kaikki kokoluokassa 3-4kg,ja kaikki C&R,sen lisäksi oli useita tärppejä,ja seurioita!

Ottipeleinä toimi Busterit....nyt alkaa pikkuhiljaa isompia olla lahdessa,tuli vaan pimeä niin nopeasti,et ei ehditty "hyviä" paikkoja heittämään!!

Kuvassa yksi "puikkari" 3,8kg!


* Paatteilu 001.jpg (158.78 kilotavua, 1024x768 - tarkasteltu 41 kertaa.)
tallennettu

'''  Strong Fish For A Strong Fisherman  '''


www.finnshark.com
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1251



Profiili
« Vastaus #595 : 01.10.08 - klo:19:41 »

Noniin, hyvä juttu että alkaa koko kasvaa.  Hymyilee Itsellä kanssa kauhea hinku päästä haukia jallittamaan mutta varmaan vasta lauantaina mahdollista ellei joku huomenna ole menossa.
tallennettu
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #596 : 02.10.08 - klo:07:48 »

Venettä "täytyy"  Iskee silmää mennä katsomaan ja varmaan sitten samalla muutaman heiton pitää tehdä.  Huomasin aamulla kun noita vehkeitä kuntoon laitoin että pikkusetissä (symetre 2500) ei ollutkaan siimaa kuin nimeksi.  Viimeksi heitellessä tuli punainen pohjasiima näkyviin.  Nyt kun sitten siimaa vaihdoin niin tuo punainen monofiili ei ollutkaan pohjasiimana vaan sitä oli vain pari kierrosta pohjalla pitämässä punottua paikallaan.  Kyllä olisi tullut  Itkee  Nolostunut jos taimen olisi ottanut kiinni pitkässä heitossa ja siimaa ei olisikaan ollut yhtään puolalla.  Nyt on sitten koko kela täynnä uutta "tulilankaa" jota sitten testaamaan.  Lupasi tänne(kin) päin aika reipasta vesisadetta.  Tuuli on aivan väärältä kantilta, merivesi laskussa etc.etc. seli. seli.....  Varmaan sitten jotakin kirjoittamista tästäkin reissusta illalla löytynee.
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
Iigori
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 125



Profiili
« Vastaus #597 : 02.10.08 - klo:11:12 »

Täällä ollaan taas lähdössä haukia jaakamaan,keli vaikuttaa hyvältä! Illalla näätte kuvia isoista kaloista Iskee silmää
tallennettu

'''  Strong Fish For A Strong Fisherman  '''


www.finnshark.com
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #598 : 02.10.08 - klo:17:54 »

Pitkä kalasturupeama on ohi mutta ei paljon kirjoittamista tullut. Pelasin rikasta tai köyhää ja paneuduin vain ja ainoastaan taimenien jallittamiseen.  Suoraan pitkälle kauas merelle.  "Taimensaari" tuli sitten koluttua oikein olantakaa ei mitään näkyvissä.  iigori soitteli ja kyseli kuulumisia, oli vissiin saanut ihan mukavasti asiallisen kokoisia haukia jo siinä vaiheessa, joten ilmoitin että ajan sitten sinne.  matkan varrella oli Mikon taimenpaikka ja tietenkin sitä kokeilla piti.

"Kop, kop" sanoi uistin kun tuli siitä vedenalaisen kivikon ylle.  Hieman tuntui niinkuin se kivi ei olisi ollutkaan, joten aivan varmuuden vuoksi sitten pysäyttelin ja tein vavalla hieman härnäysliikkeitä.  Salaman hauki  Iskee silmää uistin tuli veneen viereen ja aika mojovan kokoinen meritaimen siinä aivan perässä.  Tuijotimme hetken toisiammme ja sitten meritaimen lähti takaisin.  Soitin iigorille ja sanoin että jäänkin sitten tänne vielä heittelemään.  Kiersinpä vielä uudelleen tuon taimensaaren ja palasin sieltä "Mikonsaareen".  Ei enään mitään tapahtumia.  Ajoin sitten suoraan kotiin ja rannassa huomasin että iigori se vielä jaksaa olla merellä.  Kyllä sillä sitten varmaan tapahtumia oli kun siellä malttaa viipyä.  No, varmaan tuokin sitten selviää illan kuluessa.

Taimenia ( isojakin  Näyttää kieltä ) sitten näkyy tuolla merellä jo olevan kun pian lähes joka reissulla niitä sielllä tapailee, kunhan vain oikeaan syöntiaikaan osuttaisi niin sitten...
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1251



Profiili
« Vastaus #599 : 02.10.08 - klo:18:13 »

Lauantai aamulla kun heti varhain ollaan liikkeellä niin voisi jonkun syöntiajankohdan löytää, ainakin on nyt sitten varmaa että niitä siellä on odottamassa.  Hymyilee
tallennettu
Sivuja: 1 ... 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 ... 38 | Siirry ylös Tulostusversio 
<< edellinen seuraava >>
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!
WWW-suunnittelu /