Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
03.12.08 - klo:22:05

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan


Tilaa RSS-feedi

Erätukku

Finnmatkat   |     |   Ebookers

* Etusivu | Ohjeet | Haku | Kalenteri | Kirjaudu | Rekisteröidy

-täsmähaku
<
+  Kalastuskeskustelut Heittokalastus.info
|-+  Yleinen keskustelu
| |-+  Reissuraportit
| | |-+  Porin merialue.
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. << edellinen seuraava >>
Sivuja: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 ... 38 | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Porin merialue.  (Luettu 33041 kertaa)
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #350 : 12.06.08 - klo:07:23 »

Toissayö menikin "rattoisasti" kastematoja pyydystäessä.  Kyllä se on niin että jos mato-ongella tahtoo kunnon ahvenia saada niin ainoa kunnon syötti on komea kasiainen.  Nyt niitä sitten vihdoin oli mahdollisuus saada kun vettä vihdoin satoi tänne.  Koska niitä kastematoja ei löydy kuin automatkan jälkeen niin jäi tuo yö aika lyhyeksi.  Onneksi sentään löysin niitä siten että pari - kolme reissua pystyy hyvin tekemään.  Oli siellä muuten yksi oikea ammattilainenkin minun seuranani.  Siili siellä käveli pensasaidan vierustalla vastaan ja minä kohteliaampana väistein kun siili ei sitä tehnyt.

Aamupäivällä sitten poikien kanssa merelle, ensin tyhjää pyytämään mato-ongella Itkee  ja sitten haukia hakemaan. Siinä saikin tehdä oikein työtäkin niiden löytämiseksi.  Nämä "hyvin opetetut" kalamiehet, kukahan moista on tehnyt, vaihtoivat sitten uistimia ja jerkkejä lähes jatkuvasti kun ne hakivät sitä oikeaa sen päivän väriä.  Itse heittelin samaa Nemoa, kunnes ensinmäisen hauen irroituksen yhteydessä sain uistinrenkaan väänetyksi palasiksi jolloin sitten vaihdoin Salaman hauki Iskee silmää lusikkaan. Kalamies 3 aloitti kalojen saamisen ihan sopivankokoisella ruokahauella.  Tarkoitus oli että otamme kaikki kaksi haukea mieheen Hymyilee leveästi ja loput sitten voitaisiin vaikka vapauttaa.

Urakka ei ollutkaan kovin helppo.  Tosin saimme juuri senverran kuin ajattelimmekin mutta koko päivän saimme siihen homm ia tehdä ja paikkaa vaihtaa useaan kertaan.  Lopuksi sitten sain itselleni sen kiintiön täyteen, samoin kuin Kalamies 3.  Mikkokin olisi tuo kaksi saanut mutta kun yksi hieman vauraampi siinä Mikkoa hieman kiusasi.  Olisin sen helposti veneen vierestä haaviin laittanut mutta Mikko yritti kaikesta huolimatta  sitä niskasta kiinni ottaen nostaa veneeseen.  Ei taitanut nuo pienet kätöset  Iskee silmää ylettyä paksun hauen niskan ympäri ja aikansa kun hauki tuota katseli niin päätti sitten lähteä siitä muille maisemille.  Itselläni on oikein komea iso merihaavi, mutta sen havas alaosastaan on niin tiheään kudottua että siihen tahtoo järjestään koukut jäädä todella piukkaan kiinni, joten emme haavia käytä kuin "pakon" edessä.

Merivesi on sitten noussut ja laskenut aika reippaasti koko ajan, olisikohan sillä jotakin vakutusta tuohon heikohkoon syöntiin. Mukava reissu tuo kuitenkin poikien kanssa jälleen oli.

Kuvassa hauki yritti esittää että ei minulla suussa mitään Nemoa ole.


* P6110068.JPG (87.83 kilotavua, 1076x807 - tarkasteltu 52 kertaa.)
« Viimeksi muokattu: 12.06.08 - klo:07:24 kirjoittanut igors » tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Paikalla

Viestejä: 1251



Profiili
« Vastaus #351 : 12.06.08 - klo:22:15 »

Noniin, tänään tuli käytyä isän kanssa iltakalassa Reposaaren rautatiesillalla.
Päästiin sillalle siinä kahdeksan maissa. Ensin heitin pohjaongen pyytämään ja isä heitteli lippaa. Pohjaongella kaksi kiiskeä lyhyeen aikaan ja puolisen tuntia pyysi tyhjää, joku kävi aina välillä vähän näykkimässä.

Siirryin sitten välisillalle heittelemään jigiä kuhan toivossa. Vartin verran olin heitellyt ja ensimmäinen varovainen näykkäys, ei jäänyt kiinni. Parin heiton päästä pari kunnon tärppiä ja vastaisku --- kiinni on. Vapa oli aivan mutkalla, ajattelin että nyt kuhaenkka paukkuu ja komeasti!
Kyseinen ''kuha'' osoittautuikin vähän kookkaammaksi haueksi. Aloin miettimään että milläs pirulla minä tämän ylös nostan. Aloin sittennostamaan varovaisesti siimasta ja sain kun sainkin hauen 2m vedenpinnasta olevalle sillalle. Powerbait jigi oli nätisti leuassa joten punnituksen jälkeen takaisin polskimaan. Painoa oli hauella 2.3kg joten ihan mukavan kokoinen sivusaalis.

Loppuilta pyydettiinkin tyhjää, vaikka mitä uistimia yritettiin heittää. Pintamolskahduksia oli todella paljon, hauet kait jaakasivat pikkusinttejä.Yksi vene oli myös noin sadan metrin päässä heittelemässä jigiä ja kyllä ne sieltä jotain saivat kun kaksi kertaa haavilla nostivat jonkun kalan ylös.
Mukava reissu taas kun tuulikin oli jo tyyntynyt illaksi. Ja munia ei tullut pataan vaikkei haukea yritettykkään. Hymyilee
tallennettu
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Paikalla

Viestejä: 1251



Profiili
« Vastaus #352 : 13.06.08 - klo:07:05 »

Noniin, siitähän onkin jo lähes kymmenen tuntia aikaa kun viimeksi kalasteltiin  Virnistää
Siitä huolimatta mennään igorsin kanssa merelle haukien kiusaksi testailemaan Nemoja ja Lastusia. Rapsaa iltapäivällä miten meni.
tallennettu
kuhankeittäjä92
Vieras
« Vastaus #353 : 13.06.08 - klo:07:58 »

Kireitä vaan "Porin haukikuninkaille". Virnistää
tallennettu
Killazer
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 93



Profiili
« Vastaus #354 : 13.06.08 - klo:13:00 »

Yhdyn edelliseen Hymyilee leveästi
tallennettu

Dont think what u say, say what u think and then think what u just said.
T4KE
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 4


Siima solmussa vapa poikki. Mut silti hymyilyttää!


Profiili
« Vastaus #355 : 15.06.08 - klo:19:30 »

Jahas tuli sitten tänne rekisteröidyttyä...!
Tänään piti vähän heittelemään lähteä, mutta vetämiseksihän se meni...
Noin 2minuutin uittamisen jälkeen pärähti kiinni 2,4kg Kuha ja samaan aikaan toiseen vapaan n.1,5kg pieni limatuubi.
Koko reissun ajan kalaa tuli tasaisesti. Harmivaan ettei saanut kuha kaveria Surullinen

Vieläkö preiviikinlahden rannoilta haukea tulee??


* Kuva(766).jpg (226.39 kilotavua, 1152x864 - tarkasteltu 36 kertaa.)
tallennettu
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #356 : 15.06.08 - klo:19:58 »

Tervetuloa T4KE tähän Porilaisten tosikalastajien joukkoon   Iskee silmää  Virnistää .    ...Perjantaina 13 päivä tuli viimeksi käytyä merellä preiviikin lahdella ja kyllä ainakin vielä silloin oli haukia liikkeellä ihan kiitettävästi. Huom. jopa kutemattomia haukiakin oli liikkeellä.  Viimeinen reissujuttu löytyy  kirjoitettuna  Lastusen lusikat kirjoittelun mukana kun olimme samalla ikäänkuin "testimiehinä".
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
kuhankeittäjä92
Vieras
« Vastaus #357 : 16.06.08 - klo:10:12 »

Tervetuloa T4KE meidän ryhmäämme! Hymyilee
tallennettu
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Paikalla

Viestejä: 1251



Profiili
« Vastaus #358 : 16.06.08 - klo:10:26 »

Joo tervetuloa! Missäpäin T4KE oli kalassa kun noin komea kuhakin iski?
tallennettu
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #359 : 20.06.08 - klo:08:37 »

Eilen tuli vietettyä oikein kalastuksellinen päivä Virnistää  Aamulla lähdin jo neljän aikaan Reposaaren sillalle, (kahdenkymmenviiden kilometrin päähän) hakemaan niitä "luvattuja" ahvenia emännälle.  Mukanani oli kaksi pohjaonkea ja yksi tavallinen kelalla varustettu mato-onki.  Varustuksiin kuului myös mahtava määrä oikein komeita kastematoja, joten ei mahdollinen kalantulo sitten ainakaan välineistä olisi kiinni.  Merivesi oli nousu suunnassa ja muutenkin jo noussut normaaliin korkeuteen, tuuli oli sopivan tuntuinen ja kaikenlisäksi juuri oikeasta suunnasta.  Kaikki oli aivan loistavasti "suunniteltu" ja kaiken hyvän lisäksi kalapaikalla ei ollut ketään joten sain itse valita sen kaikkein suosituimman paikan sieltä sillan pielestä...

Auringon noustessa odottelin sitä suurta ryntäystä kastematojen kimppuun...ja jos olisin sinne jäänyt odottelisin varmaan vieläkin.   Kahden tunnin kovan yrittämisen jälkeen saaliina oli yksi, aivan oikein, yksi pieni ahven. Kiiskejä kyllä oli sitten jo "hieman" Pyörittää silmiään enenmän.  Vaihdoinkin sitten maisemaa, tosin vain sillan toiselle puolelle.  Sieltä sitten sainkin ahvenia siten että kun seitsemän tunnin jälkeen olin valmis lähtemään kotiin fileroimaan saalista niin mukanani oli seitsemän ahventa   Nolostunut  tosin vain yksi "mitallinen"

Onneksi soitteli autoni korjaaja että korjaamolla oleva oma autoni olisi valmis.  Siitä sitten aukeni mahdollisuus jättää emännän auto hänelle tarpeelliseen käyttöön  ja lähteä omalla autolla uudelleen kalanhakuun. Mikon isä toikin Mikon sitten venevalkamaan ja sieltä suunnistimme ensin haukien hakuun ja sitten ahvenia lipalla ja jigillä mereltä koittamaan.

Ajoimmekin ensin heti "pesuvatiin" ja molemmat pommitimme siellä Nemoa.  Tuloksena olikin hyvin lyhyen ajan sisällä oikea kaksoistärppi.  Ruokahauki molemmille. Siinä tulikin sitten mieleen kokeilla tuota mahtavaa uistinarsenaalia mitä kannan mukanani.  Normaalisti mukanani on viitisen uistinta joista käytän yhtä tai kahta.  Ensin otin El Samun Nemolla ruokahauen samoin Mikko , sitten Mikko otti hauen Lastusella ja minä J-Kingillä.  Kokeilin sitten Salaman kevennettyä ja kun sain sillä hauen laitoin Salaman rautaa tuleen (vihersieppo).  Siihen tulikin kaksi oikein mahtavaa tärppiä, siis ihan aikuisten oikeasti, meinasi vapa lähteä kädestä kun hieman löysästi pidin siiitä kiinni.  Nappasin sitten lopuksi silläkin ruokahauen. Vähän harmitti kun olisi kotona vielä ollut Garillokin mutta se nyt sitten oli kotona joten vain näillä palstalaisten uistimilla kalaa saimme.  Hämärästi tosin minulle jäi mielikuvaksi että vielä yhden palstalaisen uistin olisi Mikolla ollut pyytämässä? mutta kenen en muista. Olihan Mikolla sitten oikein proffakin mukana ja kyllä siihen kovalla yrittämisella hauki vihdoin nappasi.

Jotta ei jäisi kenellekään sellaista mielikuvaa että sieltä kaikki saisivat kalaa mielinmäärin niin ihan "pirruutanikin" laitan tähän toiselta fuurumilta (kalastus. com) lainatun kirjoituksen Virnistää

haukimies  Perjantaina 23. Toukokuuta, 2008 - klo 23:23 ..."en ole koskaan saanut heittämällä haukea vaikka tunteja on takana 70h viimeisen kolmen kesän aikana juuri paarnoorin lahdella, voitteko asiantuntijat antaa vinkkejä epätoivoiselle.....


Just, just, ei me Mikon kanssa mitään hyviä olla vai mitä...Vaatimattomuus kaunistaa ja itselläni olisi kyllä jo käyttöä tuon suhteen vaatimattomuudelle, Cool mutta en voinut vastustaa itseäni kun tuota juttua luin..

Kun kotiinvietävät ruohauet olivat sitten kovalla työllä saatu veneeseen lähdimme hakemaan ahvenia. Itselläni olikin kaksi oikein ahvenille tarkoitettua lippa Reflex ja tuntematon lipallinen kalauistin. Ajoimmekin sitten "ahvenkiville" Haukia oli jälleen pyrkimässä veneeseen mutta emme niitä huolineet.  Olipa siellä haukien joukossa sitten yksi ahvenkin joka tosin irtosi ennenkuin  sain veneeseen.  Näinollen ahvenkiintiöni on vieläkin vajaana, mutta kyllä niitä tässä "jussin" aikana vielä yritän saada.

Kuvassa Mikko tutussa hommassa irrottamassa ruokahaukea.  ("ruokahauki on juuri tuon kokoinen hauki) Taustalla näkyy matalaa "pesuvadin rantaa.
tässä taas kahden tunnin onkisaalis Reposaarelta.


* P6190105.JPG (137.56 kilotavua, 1076x807 - tarkasteltu 51 kertaa.)

* P6190104.JPG (203.44 kilotavua, 1076x807 - tarkasteltu 30 kertaa.)
« Viimeksi muokattu: 20.06.08 - klo:08:40 kirjoittanut igors » tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #360 : 21.06.08 - klo:13:43 »

Kirjoitukseni tänään onkipuolelta lainattuna.

Olin muutamia tunteja Reposaaren silloilla.  Ensin maantiesillan merenpuoleiseen paikkaan jossa olikin jo kaksi ikäistäni vanhempaa ukkeli pohjaonkineen.  Ei ollut tullut kalaa... keskustelimme siinä sitten miten on paikka muuttunut vuosien tai oikeastaan vuosikymmenien aikana.  Muistelimme miten aikoinaan oli ukkoa kuin meren mutaa rinnakkain istumassa onkeineen.  Silloin kun ei vielä ollut edes kuin bambuista tehtyjä onkivapoja, sellaisa holkkikierteellä varustettuja"jatko-onkivapoja"   Silloin tuli aina kalaa ja hyvin.. isoja ahvenia sai vedellä joka reissulla... tai sitten aika oli "kullannut" nuo muistelut.    Nyt ei sitten kuitenkaan kalaa ollut tullut joten kävelinkin toiselle puolelle siltaa.

Viimeksi sentään sain sieltä seitsemän ahventa mutta nyt ei tullut yhtään mitään, vaikka oli mato-onki ja kaksi pohjaonkea samanaikaisesti pyytämässä.  Lähdinkin sieltä sitten rautatiesilalle.  Käveltyäni perille ja laitettuani ensimmäisen ongen pyytämään huomasin että matokippa oli jääny autoon   siitä sitten kävelemään ja hakemaan nuo madot.  Laitoin jälleen mato-ongen ja nuo kaksi pohjaonkea pyytämään.  Tuskin koskaan on ollut niin hiljaista kuin siellä oli.  Varmaan pariin tuntiin ei tapahtunut oikeastaan mitään.

Tuli toinenkin kalamies siihen ja heitteli jigiä.  Sai yhden pohjatärpin ja jonkinlaisen pienen laudankappaleen jigiinsä.  Ei sitten hänellekään tullut muuta.  Itse sain kaksi lahnaa, toinen jopa yli kiloinen.  Tarjosin sitä kalamiehelle mutta ei kelvannut, itsekään en lahnasta oikein välitä joten päästin takaisin.  Tuli toinenkin mies jigittelemään mutta kiipesi heti sillan betoniperustan päälle ja heitteli sieltä. Sinne jäi molemmat kun lähdin kotiin jälleen ilman ahvenia    Kyllä niitä ahvenia vielä .....
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
PAR
Puksun Paronitar
Aktiivi
Jäsen
**
Paikalla

Viestejä: 718


yksi itse saatu kala vastaa tuhatta ostettua


Profiili
« Vastaus #361 : 21.06.08 - klo:18:24 »


Kunnioitettavaa yritystä emännän toiveitten täyttämiseksi saada ahvenfileitä olet suorittanut. Jos vielä huomenissa kerkeisivät tulemaan. Jälleen toivottelen kireitä ahvensiimoja.
tallennettu
jyrze
Mr Pickup
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 165



Profiili
« Vastaus #362 : 22.06.08 - klo:15:26 »

Kotona. Juhannus tuli vietettyä Lahden kyljessä Iitissä mökillä. Kalastettuakin tuli, tosin ei kovin paljoa. Arrajärvi tarjosi kokonaista 2 alle kiloista haukea, Kymijoki 1,5kg hauen, ahvenen ja salakan kyljestä kiinni. Hauki tuollaisessa virtaavassa vedessä aina hieman säväyttää, kun tuo lohivaarakin on olemassa, mutta haukimieheksi joutui taas tyytymään. Näyttää kieltä
tallennettu
simppa
Virallinen Simppa
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 454



Profiili
« Vastaus #363 : 22.06.08 - klo:17:43 »

Itte sain hauken kokemäen joesta ku kävin koittaa uutta ul/lighti settiä, parin kilon hauki oli, ja olin mummulla ja papalla kylässä niin käväsin sitte siellä kalastaa.


* 08 099.jpg (148.36 kilotavua, 640x480 - tarkasteltu 64 kertaa.)
tallennettu
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #364 : 22.06.08 - klo:20:24 »

Tulen juuri mereltä.  lähdin sinne kokeilemaan josko olisi ahvenet ilmaantuneet lahdelle.  Siskonpoikaa siinä oikeastaan olin opastamassa ja ajattelinkin että nyt sitten ei haukia oteta vaan ainoastaan ahvenia.  Toiseen heittelevälineeseen laitoin reflexin ja toineen lipallisen kumikalan.  Pysyimme sitten vielä kaukana noista haukipaioista ja kiertelimme oikeastaan vain vanhoja ahvenpaikkojani.  Saalina oli  kaksi ruokahaukea jotka onneksi ottivat siskonpojan lippaan.  Koska minä (tietenkin) saan kalat fileroida niin oikein pelkäsin että niitä tulisi lisää. Onneksi niin ei käynyt joten saaliiksemme jäi sitten nuo kaksi ruokahaukea.  Ahvenia kyllä olisi saanut tulla vaikka kuinka paljon mutta kun ei niin ei.   
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #365 : 27.06.08 - klo:20:53 »

Pikainen reissu merelle.  Lähinnä testausmielessä koko reissu.   Testattavana "kalkkuna" 400 ja stella 4000.  Kyllä täytyy sanoa että hieman ihmettelen itseäni Pyörittää silmiään kun tuon "kalkkunan" olen jättänyt pois käytöstä. (Kela oli maahantuojan huollon jäljiltä lähes kaksi vuotta vain hyllyssä).  Oli todella mukava heitellä ja oli mukava vieläkin kun ruokahauki siinä testasi uusia siimoja.  Vieheenä oli Nemo, jonka pienen harjoittelun jälkeen sainkin lentämään aivan samoihin lukemiin kuin stellallakin.  Taidanpa jälleen ottaa tuon hyrräkelan vaikituiseen käyttöön.  Stella ei mitään yllätystä tarjonnut.  Kela kyllä pelasi aivan loistavasti mutta.... tekisi kyllä mieleni sanoa että twin Power tai stella ei kovinkaan paljoa eroa toisitaan.  Mietein itsekin että mikäli silmät kiinni joutuisi keloja arvioimaan niin paha olisi sanoa kumpi kela olisi käytössä.  Tosin tuo kampi on stellassa parempiotteinen mutta ei siitä nyt sentään tuollaista hinta-eroa kannattaisi maksaa.  ( siis normaali ovh:ta)

Kummassakin kelassa oli uusi punottu siima (pp) joten ensin alkumatka menikin siimoja ulos syöttäessä joten "kierteet" saatiin poistetuksi.  Kalaa kokeiltiin sitten saatavaksi nipsulla ja nemolla, muita ei käytetty.  Nipsu oli tosin aivan liian köykäinen noinkin raskaisiin heittovehkeisiin mutta kun  ahvenet vieläkin kummittelivat mielessä niin ajattelin niitäkin pyrkiä saamaan.  Ahventa ei tullut ja haukiakin vain muutama nemoon, tosin oli aika liki ettei hauki ehtinyt nipsua suuhunsa saada.  Nyt ei sitten mikään kiire edes ahvenia olekaan saada kun tarpeellinen aika on ohitse.

"Pöydässä" tosin oli ahvefilettä niinkuin pitikin mutta  Nolostunut   .... ne tuli pakkasesta jonne ne oli jahkaantuneet keväällä kun yhden kaverin kanssa verkoilla oltiin.  Olihan ne kuitenkin itsepyydystettyjä,  olihan Pyörittää silmiään.   Itse luulin että ne olisivat jo tulleet syödyksi mutta onneksi emäntä niitä sieltä löysi.  Huomenna olisi tarkoitus jatkaa harjoittelua kun tänään vain yhden "siimasopan" sain tehdyksi.
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #366 : 28.06.08 - klo:13:37 »

Tuli sitten käytyä merellä.  Nyt oli mukana sitten jo kalkkunan lisäksi 2500 sarjalainen ahvenia varten.  Kokeilin saada niitä nipsulla.  Ahvenkivikon ulkopuolella heittelin hetken nemoa ja hauet vain seurasivat sitä tai sitten nekin jotka ottivat kiinni eivät pysyneet koukussa.  Meninkin sitten lahden sisäpuolelle ahvenia hakemaan "ahvenkiviltä".  Heittelin siellä nipsua koko ajan mutta nyt(kään) ei ahvenista ollut hajuakaan.  Haukia kyllä oli joten otinkin sieltä Nipsulla pari ruokahaukea kotiin.  Tulipa uistimen perässä parikin aika kookasta yksilöä mutta eivät ottaneet uistimeen kiinni.  Siinä olisikin Nipsu saanut aika kyytiä jos olisivat ihan tosissaan sitä havitelleet. Virnistää

Kun ahvenia ei sitten tullut niin kokeilin vielä kotiinlähtiessäni haukia siitä lahden ulkoa.  Eivät ottaneet kunnolla kiinni Nemoon vaikka niitä siellä ihan näkyvilläkin pyöriskeli.  Vaihdoin sitten vastoin tapojani toiseen uistimeen.  Salaman hauki Iskee silmää uistin sai sitten tehdä tehtävänsä ja sillä nappasinkin alta aikayksikön aika hyvänkokoisen ruokahauen.  Sitten äkkiä kotiinpäin kun oli luvannut sääennusteet sadetta iltapäiväksi.  Kyllä osasinkin aivan oikein ajoittaa tuon kotiinpaluun.  Kun olin kotona fileroinut nuo saamani hauet ja menin pesemään käsiäni niin sade alkoi.  Jos olisi alkanut viitisenkin minuuttia aikaisemmin niin olisin kastunut.

Kuten kirjoittelustanikin käy selville, nyt on tarkoitus opetella tuota ahvenen hankkimista.  Hauen opetteluun menikin muutama vuosi ja nyt ainakin omasta mielestäni sen hallitsen ihan tyydyttävästi, mutta ahvenia kaipailisin.  Täytynee vain sitkeästi niitä hakea niin kyllä se siitä sitten vielä iloksi muuttuu.  Olipa kuhaakin joku saanut vetämällä vielä muutama vuosi takaisin.  Täytyy huomenna mennä sitten illalla sitäkin harjoittelemaan.
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
El Samu
lakkatukkainen palokärki
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 662


Satanen vaaput


Profiili WWW
« Vastaus #367 : 28.06.08 - klo:13:55 »

Hyvin on Igorsilla tuntunut menevän taas reissut.  Iskee silmää Täytyy laittaa sitten seuraavaan pakettiin mukaan tuollainen Nipsu50, jos ne ahvenet siihen ottaisivat hiukan hanakammin.  Hymyilee
tallennettu
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #368 : 29.06.08 - klo:20:56 »

Loistava reissu jälleen.  Kaikille uusi enkka.  Itselläni mahtava 84 kiloinen veneessä asti.  Tällä kuvasarjalla pitäisi päästä lähes vuoden kalakuvakilpailun voittajasuosikkeihin. Lälläripojat ei uskaltanut ko hommaa tehdä joten tein sen itse peilin kanssa.  Eihän nyt tuollaisen takia mereltä pois lähdetä.  (kyllä vähän vesi tuli silmistä)  Kuvat kertovat enemmän kuin miljoona sanaa.

edit. sain muuten ihan itse tuon sinne heitetyksi.


* P6290117.JPG (136.04 kilotavua, 1076x807 - tarkasteltu 61 kertaa.)

* P6290118.JPG (113.69 kilotavua, 1076x807 - tarkasteltu 48 kertaa.)

* P6290119.JPG (92.06 kilotavua, 1076x807 - tarkasteltu 47 kertaa.)

* P6290122.JPG (114.69 kilotavua, 1076x807 - tarkasteltu 57 kertaa.)
« Viimeksi muokattu: 29.06.08 - klo:21:05 kirjoittanut igors » tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
djuza
Kettuuntunut maailmanmatkaaja
Aktiivi
Jäsen
**
Paikalla

Viestejä: 429



Profiili
« Vastaus #369 : 29.06.08 - klo:21:00 »

Kai muistit ottaa v.s.o.p:tä lääkkeksi Hymyilee leveästi.Onneksi ei käynnyt pahemmin.
tallennettu
jerkkailija
ul-monofilisti
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 378



Profiili
« Vastaus #370 : 29.06.08 - klo:21:02 »

miten se nyt tuolleen, en ois varmaan ite osannu Hymyilee leveästi
tallennettu
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Paikalla

Viestejä: 1251



Profiili
« Vastaus #371 : 29.06.08 - klo:21:38 »

Tämänpäivänen reissu oli varmaan yksi parhaita kalareissuja ikinä.

Kolmen jälkeen lähdettiin igorsin kanssa ajelemaan venevalkamaan missä Dukes jo odottelikin. Ei muuta kun kamppeet veneeseen ja menoksi.
Ajoimme ensimmäiseksi ''pesuvatiin'' josta minulle ja Dukesille hauet mieheen suunnilleen tunnin sisään, yksi kävi myös seuraamassa ja igors pyysi tyhjää. Sitten vaihdoimme jokusen kymmenen metrin paikkaa ja ekalla heitolla mulle elämäni ensimmäinen jerkkisäyne. Se näytti kaukaa jo todella komealta ja sitähän se olikin, alle minuutissa kala haaviin ja pappia päähän ja puntariin. Siinä hetken ihmettelimme ja punnitsimme ja puntarilukemat pysähtyivät 2.7kg:aan. Siinä sitten uusi säyne-enkka mulle ja hymy oli korvissa. Kala tarttui 13cm punavalko Westiniin. Siinä sitten yiritimme vähänaikaa ja vaihdoimme paikkaa.

Ajettiin sitten ahvenkiville koittamaan ahvenia. Ahvenia ei taaskaan tullut mutta haukea senkin edestä, koko tosin oli nihkeää 0.5kg-2kg luokkaa. Igors repi haukea Nipsulla,salamalla,nemolla ja vaikka millä. Minä sain haukea Korkiksen rikolla ja Lastusen trutalla ja Dukes J-Kinkyllä ja bete lotolla. Kyllästyimme haukien ylös repimiseen joten siirryimme yrittämään kuhaa Iskee silmää

Ei kauaa oltu kuhapaikalla heitelty kun igors heitti Stormin vaapun niin että se osui takana olevaan virveliin ja jollain ihmeellä siitä äijän kuonoon. Kyllä suoraan sanoen näytti siltä että pakko lähteä lääkäriin, vaan sehän ei igorsille sopinut. Kaksi koukkua oli kiinni NENÄSSÄ ja toinen rustossa sieraimessa. Äijä vaan sitten puolisen tuntia sen kanssa riuhtoi pihdeillä ja jollain ilveellä sen irti sai, taisi kyllä vähän tehdä kipeää mutta ukko vain nauroi  Hymyilee leveästi Kuhaa ei tullut parissa tunnissa joten lähdimme taas ahvenkiville päin.

Mulle ensimmäisellä heitolla Lastuseen reilu kilon hauki ja Dukesille vissiin toisella heitolla vähän reilumpi hauki J-Kingiin. Pienen väännön jälkeen saimme Dukesin kalan haaviin ja uusi enkkahan siitä Dukelle tuli, 4.8kg joten enkka parantui 0.8kg:llä. Pienet pönökuvat ja takaisin veteen, sen jälkeen kalastus jatkui.
Vähän sen jälkeen igorsille myös tuommoinen 4-5kg kala kiinni nemossa, yritti siimasta nostaa mutta hauki sai siiman jotenkin hampaiden väliin ja naps, sinne meni nemo. Tämän jälkeen ei enää kalastettu vaan lähdettiin kotiin.

Tdella mukava reissu oli tänään. Kaikilla parantui enkat ja ilma oli hyvä ja kalaa tuli muutenkin. Huomenna mahdollisesti uusiksi.

Kuva 1: jerkkisäynettä

Kuva 2: Kaksoistärppi Lastusella ja Carillolla


* 2,7kg.JPG (731.71 kilotavua, 2560x1920 - tarkasteltu 31 kertaa.)

* kaksoistärppi.JPG (746.86 kilotavua, 2560x1920 - tarkasteltu 43 kertaa.)
tallennettu
riwehe
spede
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 278



Profiili
« Vastaus #372 : 29.06.08 - klo:21:38 »

En voinut vastustaa Virnistää Osaa ne jenkeissäkin. Paranemisia Iskee silmää
tallennettu

Lainaus käyttäjältä: Lastunen
Jätkä puhuu asiaa!
Lastunen
Hankasalmen Kansleri
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 711



Profiili
« Vastaus #373 : 29.06.08 - klo:22:28 »

On se Igors vaan aikamoinen ukko. Monelta ois jääny kirurgin hommat tehtyä, varsinki itselleen. Laita toi eka kuva Iltalehden kesäkuva-kisaan. Varma voitto.
tallennettu

-Sivulta 7 (lastusen lusikat) löytyy ennnätyskalat ja sivulta 14 "historiikki" -
-Sivulla 3 (Lastusen vaaput) on myös enkkalista, tosin vielä vaatimaton-
allu_
"MacGyver"
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1192



Profiili
« Vastaus #374 : 29.06.08 - klo:22:54 »

Hirmuinen possu tuo Mikon säyne. Onnea vaan! Ei tainnut sitten kovin taistella jos sen alle minuuttiin sait veneeseen? Muutenkin ollut näköjään todella hyvä reissu teillä!
tallennettu
Sivuja: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20 21 22 ... 38 | Siirry ylös Tulostusversio 
<< edellinen seuraava >>
Siirry: