Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 1251
Profiili
|
 |
« Vastaus #25 : 04.11.07 - klo:22:59 » |
|
Noi rumannäköistä porukkaa niin onkos se nyt ihme ettei taimenta näkynyt? Eivais, hyvin tuntui menevän ja saittepahan yhden kalan.. 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Ruaska
Kustavin Leonardo DiCaprio
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 266
markkuruohonen_luukku.com
Profiili
|
 |
« Vastaus #26 : 05.11.07 - klo:09:09 » |
|
Jaa ha, siellä on näköjään meikäläisenkin titteli (nykyään kustavin Leonardo DiCaprio) muuttunut kyseisen reissun johdosta  Aavistus kyllä on että ketä tämän takaa löytyy 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Ei se täs firmas oo niin minuutin päälle!
|
|
|
psychocowboy
Logistiikka & Kilpailut & Haspelihemmo
Ylläpitäjä
Jäsen

Paikalla
Viestejä: 3540
Profiili
|
 |
« Vastaus #27 : 05.11.07 - klo:09:23 » |
|
Nyt kun on ehtinyt hieman sulattelemaan vkl reissua ja itsesääliin vaipuneena miettii kirotulla työpaikalla elämän tarkoitusta niin voitananeen laittaa hieman lisäinfoa reissusta. Nyt voi sanoa oikeasti että kalattomuudestaan huolimatta reissu oli todella upea. Maisemat ovat ei saaristolaiselle hieno elämys ja kannattaa ainakin kerran elämässään kokeilla moista seutua lomakohteena. Porukan henki oli loistava koko reissun ajan huolimatta siitä että sisäinen ikäero taisi olla 40 vuotta. Nuorinta ei potkittu ensimmäisenä veneestä tukimaan veden syvyyttä, eikä vanhinta todellakaan tarvinnut nostella veneeseen/veneestä. Kaikki pysyi hyvin mukana riippumatta siitä oltiinko tositoimissa vai vapaalla. Tämmöisestä reissusta on vaikeaa kirjoittaa mitään yhtenäistä reissurapsaa. Reilu 10 kaveria kun rantautuu saareen niin jokainen rynnii omille oletetuille ottipaikoilleen ja kokee reissun ihan omalla tavallaan. Ja iso osa reissua on nuo siirtymätaipaleet saarten halki niille ottipaikoille. Kuvasaaliskin jä kieltämättä heikoksi ainakin omalla kohdalla koska sade piti ajoittain kameran hyvinkin syvällä repussa piilossa. Kuten J-KING aiemmin totesi niin erityinen kiitos reissun onnistumisesta kuuluu myös Orrensalon Matille ja Merjalle, jotka vieraanvaraisuudellaan takasivat kaikkien viihtyvyyden. Ja ensi kertaa varten varmasti varaavat hieman minttua lisää kaappiin  . Varusteista sananen. Mukana kyllä pitää olla tuplavaatetus jos kohdille sattuu moinen keli kun nyt oli. Reissu on jokseenkin pilalla jos pitää jäädä odottamaan niiden ainokaisten vaatekertojen kuivumista. Itsellä meinasi käydä ohraisesti mutta ylläen Kalatupien myynti valikoimasta löytyi teddyvuorellisia lainapeitteitä, joten pyynti jatkui keskeytymättä. EDIT: Jos porukka haluaa kuvia reissusta itelleen niin laitelkaa osoitetietoja. Polttelen cd:lle sitä mukaa kun joudan.
|
Vaka ja SammyDavids.jpg (220.35 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 54 kertaa.)
Ei palele.jpg (168.65 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 37 kertaa.)
Heittorivistö.jpg (194.16 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 42 kertaa.)
Katse hakee tanea.jpg (183.5 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 49 kertaa.)
KeulaH.jpg (272.37 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 32 kertaa.)
Lauttaranta.jpg (118.21 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 15 kertaa.)
Lämpö sisuksiin.jpg (204.19 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 73 kertaa.)
Maisemaa.jpg (245.41 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 47 kertaa.)
Meduusat.jpg (211.53 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 42 kertaa.)
Rennosti maissa.jpg (260.82 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 65 kertaa.)
Se käy sittenkin.jpg (273.56 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 49 kertaa.)
Tohtori Syherö.jpg (337.6 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 69 kertaa.)
Tohtori Syherö 2.jpg (353.4 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 58 kertaa.)
Tuuli käsiä heiluttaa.jpg (439.9 kilotavua, 800x1067 - tarkasteltu 65 kertaa.)
Vakan uusi.jpg (222.46 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 50 kertaa.)
Varapaatti.jpg (289.09 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 35 kertaa.)
Välinetestiä.jpg (216.83 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 60 kertaa.)
|
|
« Viimeksi muokattu: 05.11.07 - klo:10:06 kirjoittanut psychocowboy »
|
tallennettu
|
|
|
|
salama
Volmari kuulapää
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 1057
Profiili
|
 |
« Vastaus #28 : 05.11.07 - klo:09:59 » |
|
Kivareissu teillä ollu, Harmittaa että en päässyt tulemaan paikalle, ja syyn jo teille tuolla kerroinkin,
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
psychocowboy
Logistiikka & Kilpailut & Haspelihemmo
Ylläpitäjä
Jäsen

Paikalla
Viestejä: 3540
Profiili
|
 |
« Vastaus #29 : 05.11.07 - klo:10:04 » |
|
Kivareissu teillä ollu, Harmittaa että en päässyt tulemaan paikalle, ja syyn jo teille tuolla kerroinkin,
Ensi kerralla mukaan sitten vaikka väkisin  . Ei voi kuin suositella.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
jpsuominen
Kojak
Ylläpitäjä
Jäsen

Poissa
Viestejä: 327
Profiili
|
 |
« Vastaus #30 : 05.11.07 - klo:10:44 » |
|
Kuten J-KING aiemmin totesi niin erityinen kiitos reissun onnistumisesta kuuluu myös Orrensalon Matille ja Merjalle, jotka vieraanvaraisuudellaan takasivat kaikkien viihtyvyyden.
Tätä on pakko kompata. Suuret kiitokset ehdottomasti myös isännälle ja emännälle!
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
VaKa
VArma KArkuuttaja
Yleisvalvoja
Jäsen

Poissa
Viestejä: 614
J-king lusikat
Profiili
|
 |
« Vastaus #31 : 05.11.07 - klo:11:11 » |
|
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Onko ihme jos ei enemmän kaloja saa,siiman molemmissa päissä on liero -Jaakko Teppo-
|
|
|
Deep
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 631
Profiili
|
 |
« Vastaus #32 : 05.11.07 - klo:11:23 » |
|
Tosta vikan kuvan kalliosta näkee missä sen vedenpinnan olisi pitänyt olla.. olis voinut olla tuloskin parempi.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
stento-z
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 371
Kippis
Profiili
|
 |
« Vastaus #33 : 05.11.07 - klo:12:09 » |
|
Kiittelen myös hienosta reissusta ja porukka 1,luokkaa.Se yks ja ainoa syherö ja sattuipa vaan toi haspelihemmo olemaan paikalla seuraavat harjoitusheitot suoritettiin vähä syrjemmässä.Kalatkaan ei päässeet oikein häiritsemään mukavaa reissua,ja iltaset turpakäräjät ei valaisseet mitä pitäisi tehdä huonolle kalan tulolle,ja se klökipooli sai kyllä keskustelun viriämään ehkä vähän aiheen vierestä mutta sitäkin innokkaammin ryhtyi porukka keskustelemaan kalastuksen valvojan oikeuksista tosin ihan hyvässä hengessä seuraavana päivänä ei kukaan ainakaan murjottanut,ja olihan siellä joku Bavarottikin mutta siitä selvis muutamalla asperiinillä ja korvatulpilla.Toivottavasti nämä reissut jatkuu vastaisuudessakin Vaatiikohan tämmöisestä reissusta nauttiminen jonkin asteista mielen vikaisuutta,täällä mökin lämmössä tuli vaan mieleen ne ryteiköt liukkaat kalliot tuulet sade ja siiten viellä nauttii niistä. 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Vanhalla on oppimisen vaikeus
|
|
|
|
Elmewi
Vieras
|
 |
« Vastaus #34 : 05.11.07 - klo:16:43 » |
|
Hieno rapsa, ensi kevään mittelöihin otan osaa vaikka hengen lähdön uhalla  On muuten J-Kingistäkin olemassa kuva jossa esiintyy myös tuo "Tohtori Syherö" Tosin J-King uhkasi laittaa mut ikuiseen banniin jos se kuva ilmestyy näille sivuille...
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
psychocowboy
Logistiikka & Kilpailut & Haspelihemmo
Ylläpitäjä
Jäsen

Paikalla
Viestejä: 3540
Profiili
|
 |
« Vastaus #35 : 05.11.07 - klo:16:59 » |
|
On muuten J-Kingistäkin olemassa kuva jossa esiintyy myös tuo "Tohtori Syherö" Tosin J-King uhkasi laittaa mut ikuiseen banniin jos se kuva ilmestyy näille sivuille... Juu kyllähän J-KINGinkin todistettavasti ainakin yhden lusikan hukkasi kun "kelan säädöissä oli jotain" mutta pitkin kalliota se juoksi kuin virma varsa kun kameraa esille kaivoin  . Ei ollut sotkuja..kuulemma  . Kyllähän siellä porukka aina välillä "metsään pyrähti" keloinensa mutta varmaan vaan vessa hätää..... No kelihän ei ollut siitä parhaasta päästä ja ainahan sitä innostuu ajoittain hieman lliikaa. Tosin Pörrikin sai härdellejä aikaiseksi haspelilla kun yksi vaparengas oli mallia "irto" ja karkaili välillä vavan väärälle puolelle 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
olmi
Jäsen

Poissa
Viestejä: 34
Profiili
|
 |
« Vastaus #36 : 05.11.07 - klo:19:35 » |
|
Juu kiitoksia vaan kaikille osallistujille täältäkin päin. Oli kyllä hyvä reissu ja aivan mahtava porukka. Taas oppi myös jotain uutta ei kannata mennä riehuun liian ohuen pipon kanssa koviin tuuliin ei ollut mukava kokemus. Pitää varmaan laittaa myös työpaikka hakemus ferrarin F1-tiimiin. Kyllä kuka vaan vaihtaa renkaan auringon paisteessa pulttipyssyllä kun joku on ensin nostanut auton ilmaan eri asia on vaihtaa pimeässä taskulampun valossa pikku pakkasessa tunkilla ja rengas avaimella samalla ohi ajavaa liikennettä varoen.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Oli miten oli, mutta näin on.
|
|
|
pörri
Jäsen

Poissa
Viestejä: 11
Profiili
|
 |
« Vastaus #37 : 05.11.07 - klo:20:14 » |
|
joo kiitos kaikille todella mukavasta reissusta.ja ensi kerralla myös mukaan tietysti. 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
jaska74
Ajatusten Hehkuva Ahjo
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 1962
Profiili
|
 |
« Vastaus #38 : 05.11.07 - klo:20:23 » |
|
mahtavan tuntuinen reissu, ens kerralla on kyllä pakko päästä mukaan ilman mitään tekosyitä...
ps. noista kuvista ois kiva lukea että kuka kukin on?
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Kalastus on kuin seksi, mitä vähemmän saa, sitä enemmän puhutaan 
|
|
|
PAR
Puksun Paronitar
Aktiivi
Jäsen
 
Paikalla
Viestejä: 718
yksi itse saatu kala vastaa tuhatta ostettua
Profiili
|
 |
« Vastaus #39 : 05.11.07 - klo:20:40 » |
|
Nyt on ihan pakko kiittää reissulaisten raporteista. Jo alkuhetkistä lähtien odottelin ensimmäistä väliraporttia ja kiitos tulihan se meille hengessä mukana olijoille. Kaikista raporteista huokuu antoisan (paitte ne piileskelevät mertsarit) ja mukavan yhdessäolon feelis. Tosiaan joku jo mainitsi myöskin minun aatokseni. Kiva katsella muutakin, kuin vain saaliskuvia. Actioniahan se tarvitsee, jotta kalaa saadaan.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
psychocowboy
Logistiikka & Kilpailut & Haspelihemmo
Ylläpitäjä
Jäsen

Paikalla
Viestejä: 3540
Profiili
|
 |
« Vastaus #40 : 05.11.07 - klo:20:44 » |
|
ps. noista kuvista ois kiva lukea että kuka kukin on?
|
|
|
|
Kalaparkki
Merikalastus.info Staff
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 15
Profiili
|
 |
« Vastaus #41 : 05.11.07 - klo:21:28 » |
|
Pitkämatkalainenkin on kotiutunut reissusta, lämpimät kiitokset minultakin kaikille asianosaisille, erityisesti järjestelyjä tehneille venemiehille. Majapaikkaakin voi huoletta suositella muillekin, ei varmaan ollut viimeinen kerta kun tuolla tuli käytyä. Kalantulohan oli itseasiassa varsin normaalia. Kalastaessa saattoi hyvin kuvitella olevansa Norjassa pyytämässä pallasta tai holkeria... Yllättävää tuolla reissulla oli ainoastaan se, ettei psycho tykkää ollenkaan musiikista! 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Kalaparkki
Merikalastus.info Staff
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 15
Profiili
|
 |
« Vastaus #42 : 05.11.07 - klo:21:33 » |
|
Melkein unohdin... kalakisan heikon tilanteen vuoksi tuli lauantai-iltana luvattua voittopottiin kalannahkalla päällystetty taskumatti. Laitahan Ruaska tulemaan yhteystietoja vai laitetaanko J-Kingin rukkaspakettiin?
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Tulppa
Soppa Lusikat
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 229
Ei kalaa(n) ilman Carilloo...
Profiili
|
 |
« Vastaus #43 : 06.11.07 - klo:08:39 » |
|
Hieno rapsa, ensi kevään mittelöihin otan osaa vaikka hengen lähdön uhalla  On muuten J-Kingistäkin olemassa kuva jossa esiintyy myös tuo "Tohtori Syherö" Tosin J-King uhkasi laittaa mut ikuiseen banniin jos se kuva ilmestyy näille sivuille... Todella hieno raportti,MUTTA missä on Carillo!!!  ei ihme jos ei kaloja tule. "Ei se ihme jos se paremmin kaloja saa...kun koukun molemmissa päissä on liero..." Jaakko Teppo.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Ei se määrä vaan se koko...
|
|
|
Ruaska
Kustavin Leonardo DiCaprio
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 266
markkuruohonen_luukku.com
Profiili
|
 |
« Vastaus #44 : 06.11.07 - klo:09:28 » |
|
[irviömoodi]
Ruoskalla haugikela ja haugiuistin joilla tuloksena on haugi, mitens se on tuurikala?
[/irviömoodi]
Niin ja vielä vaatteetkin hauen väriset...  Koska nyt ollaan huomattu että meidän jutuista/välineistä olet aina hieman eri mieltä, niin ei tässä auta kuin ottaa jokukerta leikkimielinen taimenkisa "paremmat/oikeimmat välineet" vs huonommat sellaiset johonkin sopivaan ajankohtaan esim. kustavin vesille? 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Ei se täs firmas oo niin minuutin päälle!
|
|
|
Ruaska
Kustavin Leonardo DiCaprio
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 266
markkuruohonen_luukku.com
Profiili
|
 |
« Vastaus #45 : 06.11.07 - klo:10:18 » |
|
Melkein unohdin... kalakisan heikon tilanteen vuoksi tuli lauantai-iltana luvattua voittopottiin kalannahkalla päällystetty taskumatti. Laitahan Ruaska tulemaan yhteystietoja vai laitetaanko J-Kingin rukkaspakettiin?
Voi olla että itekään ei tota jostain kumman syystä enää sunnuntai aamulla muistanut...  ...mutta jos asia todella niin oli niin olen kyllä todella tyytyväinen kyseisen palkinnon johdosta. Tuotteet olivat nimittäin todella upeita ja tässä samalla niitä on sen verran pakko mainostaa, eli jos joku jotain kalannahkapäällysteisiä tuotteita haluaa kuten hanskoja, taskumatteja tai vaikka kalannahkaliivejä niin kannattaa ehdottomasti olla yhteyksissä Kalaparkkiin. Upeita tuotteita nimittäin ovat. Laita muuten ihmeessä tuotteista kuvia foorumiin niin ihmiset voivat niitä ihailla/tilailla. Laitan sulle mun osoitteen yv:nä tulemaan.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Ei se täs firmas oo niin minuutin päälle!
|
|
|
T.L
Total.Looser
Jäsen

Poissa
Viestejä: 39
Profiili
|
 |
« Vastaus #46 : 06.11.07 - klo:11:42 » |
|
Harmi ku kelit oli viikonloppuna vähä"väärät".itsellä 5 tapahtumaa ja suurin 70cm. TL
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
psychocowboy
Logistiikka & Kilpailut & Haspelihemmo
Ylläpitäjä
Jäsen

Paikalla
Viestejä: 3540
Profiili
|
 |
« Vastaus #47 : 06.11.07 - klo:14:30 » |
|
Nyt kun kaikki halukkaat ovat saaneet avautua niin riittämiin niin palataan orginaali aiheeseen. Jatkossa kuvien nimet pelkkiä numerosarjoja jos kuvia tulee. Topikki luututtu puhtaaksi.
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
Ruaska
Kustavin Leonardo DiCaprio
Aktiivi
Jäsen
 
Poissa
Viestejä: 266
markkuruohonen_luukku.com
Profiili
|
 |
« Vastaus #48 : 06.11.07 - klo:14:56 » |
|
Harmi ku kelit oli viikonloppuna vähä"väärät".itsellä 5 tapahtumaa ja suurin 70cm. TL
Aika yllättävän hyvin oot kalaa saanu! Laitappa vähän kuvia tulemaan kyseisistä kaloista, niin voidaan niitä hieman ihailla  Mistäpäin kalat tuli ja mikä toimi ottipelinä?
|
|
|
|
|
tallennettu
|
Ei se täs firmas oo niin minuutin päälle!
|
|
|
T.L
Total.Looser
Jäsen

Poissa
Viestejä: 39
Profiili
|
 |
« Vastaus #49 : 06.11.07 - klo:16:29 » |
|
Pistin kännyllä Pörrille kuvan eilen.pyydä siltä! matalasta tuli ja keltasiin vaappuihin vedettynä. Taidan pakata kassin ja painua takasin merelle kaljakaupan kautta. 
|
|
|
|
|
tallennettu
|
|
|
|
|