Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
03.12.08 - klo:23:14

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan


Tilaa RSS-feedi

Erätukku

Finnmatkat   |     |   Ebookers

* Etusivu | Ohjeet | Haku | Kalenteri | Kirjaudu | Rekisteröidy

-täsmähaku
+  Kalastuskeskustelut Heittokalastus.info
|-+  Yleinen keskustelu
| |-+  Reissuraportit
| | |-+  Haukea 2008
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. << edellinen seuraava >>
Sivuja: 1 2 [3] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Haukea 2008  (Luettu 4118 kertaa)
jaakoppi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 187



Profiili
« Vastaus #50 : 04.06.08 - klo:21:14 »

Eilen tiistaina oli Jaakopin vuoden tähän asti menestyksekkäin kalapäivä.

ÄHTÄRINJÄRVELLÄ

 Heräsin Ähtärissä vanhempieni luota ja lähdin ajelemaan seitsemän maissa kohti Itä-Ähtärin puoleista Ähtärinjärveä. Perillä Pistin prutkun kiinni veneeseen ja vetäisin sen käyntiin. Hetken aika putputti ja sitten kuolema. Ei lähtenyt vermes enää rutkuttamaan kovista kiskaisuista huolimatta, tulpassa taisi olla piikki tai jotain eikä mukana ollut tietenkään tulpanavaajaa..
Lähdin innokkaasti  soutamaan ja 8cm Invincibleen pikkuhauki leukansa losautti. Tuuli oli kohtalaisen navakka ja päätin siirtyä rannalle heittelemään. Kaksi pikkuhaukea iski keskikokoiseen minnow Spooniin ja sitten rakkaani soitti kyselläkseen koska tulen pois kalasta. Hammasta purren lähdin Ähtärin kirkolle ajelemaan, en ollut saanut vielä tarpeekseni..
Päivällä kävimme naiseni kanssa Itä-Ähtärissä saunomassa ja heittämässä talviturkit poijjes, tulpanavaaja unohtui taas kotiin..

PERÄNNEJÄRVEN RANNALLA, paikka tarkemmin nimeltään Suihko

Illalla soitin kaverille joka oli muutaman muun tyypin kanssa lähdössä juuri sopivasti kalalle, lyöttäydyin remmiin. Suihkon salmessa en ollut koskaan aiemmin käynyt ja muun retkueen välineistö oli tilkkasen erilainen kuin minulla, koho-onkia ja pohjaonkia. Jukka(kuvassa haukea pitelevä kaveri, nimeä ei ole muutettu) sanoi että Suihkosta saa haukia vain elävillä särki/salakkasyöteillä, samaan hengen vetoon Jukka haukkui käyttämäni minnow Spoonin karkuutusvermeeksi( osittain oikeassa spoonin suhteen).
Jukka nosteli tasaiseen tahtiin kelpo affenia ja lahnojakin tuli useita, kaksi kertaa hauki iski kavereiden kalasyöttiin mutta pääsi molemmilla kerroilla vapaaksi. Lopulta minä olin ainut joka ei ollut nostanut edes särkeä, ilta oli kuitenkin ollut mukava eikä kalattomuus haitannut hitustakaan(oikeasti!). Sitten tuli kala...

HAUKI ISKEE

Kello oli jotain yhdeksän ja kymmenen välillä kun jälleen kerran heitin ison oranssikeltaisen Spoonin jorpakkoon, ensimmäinen tärppi.
Huikkasin kavereille että huvittaisiko jotakuta tulla haavin kanssa, sitä saattaa tarvita. Kaverini Mika(nimeä ei ole muutettu) saapui haavin kanssa viereeni odottamaan. Melko nopeasti selvisi että tärpännyt kala ei ollut ihan pieni, pidin siimaa kireällä ja toivoin että minnow spoonin koukku olisi kunnolla kiinni. Kalan ensi ilmestyminen oli vaikuttava, se hypähti parin metrin päässä sillä seurauksella että Mika lensi säikähdyksestä haavin kanssa persiilleen rantakosteikkoon ja meikäläisellä pääsi muutamat ärräpäät adrenaliinihumalassa. Kalan ilmestyminen teki pienen haavinkin tarpeettomaksi. Seurueen muukin jengi saapui seuraamaan taistelua lähituntumaan.
Hyvän taistelun ja jarrun vinkumisen jälkeen sain kalan lähituntumaan ja pyysin jotakuta humauttamaan kalaa kättäpidemmällä. Jukka poimi ryteiköstä kalikan ja huitaisi kalaa niskaan niin että kalikkakin meni lyönnin seurauksena poikki. Hauki oli päihitetty.
Sitten oli aika ottaa parit kuvat, joista kaksi on liitetty tähän viestiinkin. Kalalla oli painua kuusi kiloa ja pituutta 97  senttiä, Jaakopin uusi ennätys.
Kalan saannin jälkeen poltin sikarin, pakkasin kalavermeet ja aloin katselemaan muiden kalastusta, päivän kalahimot oli viimein tyydytetty. Ai mitä kalalle kävi? Tein siitä kaksi isoa filettä, jotka äitini keitti ja murskasi. Kukas tämän kaiken söi, koiramme Torsti tietenkin, hauki on sen herkkua!


tallennettu
jaakoppi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 187



Profiili
« Vastaus #51 : 04.06.08 - klo:21:24 »

hauki ja mä ja Jukka


* uusikamera2 032.jpg (2676.91 kilotavua, 2448x3264 - tarkasteltu 129 kertaa.)
tallennettu
allu_
"MacGyver"
Aktiivi
Jäsen
**
Paikalla

Viestejä: 1193



Profiili
« Vastaus #52 : 04.06.08 - klo:21:28 »

Onnea enkasta! Kyllä ne kalat joskus pysyy siinä spoonissakin  Hymyilee leveästi
tallennettu
jaakoppi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 187



Profiili
« Vastaus #53 : 04.06.08 - klo:21:30 »

Torsti ja hauen pää.


* uusikamera2 042.jpg (2491.57 kilotavua, 3264x2448 - tarkasteltu 66 kertaa.)
tallennettu
Killazer
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 93



Profiili
« Vastaus #54 : 04.06.08 - klo:21:50 »

Jaakoppi hieno kuva : D

Olin itekki tänää fisustusretkellä,tulos calicocatilla 100g ahven ja 2kg hauki,joka sattu pääsee irti Surullinen Kyl kyrsi.
tallennettu

Dont think what u say, say what u think and then think what u just said.
ode
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 187



Profiili
« Vastaus #55 : 07.06.08 - klo:20:25 »

olin kaverin kanssa uistelemassa mä sain 500g hauen ja kaveri sai 1,5kg ja 2kg hauen ja sit kun illalla illemmalla käytiin uudestaan niin se uistin mllä kaverini sai ne kaksi haukea jäi pohjaan Hymyilee
tallennettu
riwehe
spede
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 278



Profiili
« Vastaus #56 : 08.06.08 - klo:22:00 »

Viikonloppu tuli taas vietettyä mökillä faijan kanssa ja kalaan oli päästävä, olihan tämä ihan viimeinen ''kevät'' reissu. Muutamaksi tunniksi päästiinkin kalaan. Keli oli mukavan tuulinen, mutta aurinkoinen. Kalat oli ärhäköitä, huteja tuli paljon ja kaloja tuli ylös ihan kivasti, 11kpl. Koot hukassa, suurin piiitkä noin kolmonen. Hellhound rokkasi! Firetigru ja omaväritteinen pinkki(katso Vieheen uudet vaatteet-topic...Hymyilee) antoivat yli puolet kaloista. Loput tulikin perus varmalla OrMu busalla. Myös juuri ostettu JussiT (kiitti allu Hymyilee) osoitti toimivuutensa, ensimmäinen heitto ko. vieheellä ja heti n. nelosen karkuutus! Kalat olivat pääasiassa kivillä, rakkisten joukossa ja n.2-3m syvyydessä. Veden lämmöt 15-16 lowrancea. Sain muuten myös (vihdoinkin) ensimmäisen perhohaukeni!

Yhdessä paikassa ''seurasi'' kaksi kertaa hellhoundia piiitkä ja laiha hopeinen kala. Voisiko kyseessä olla nokkahauki?? Ei näyttänyt ainakaan mertsarilta...
tallennettu

Lainaus käyttäjältä: Lastunen
Jätkä puhuu asiaa!
Rkl
SHS-Jäsen
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 279



Profiili
« Vastaus #57 : 23.09.08 - klo:06:29 »

Nostellaan tätäkin esiin.

Pari viimeistä reissua keleihin nähden menneet mukavasti.

http://www.saunalahti.fi/rlans/paivakirja/pika.htm

tallennettu
igors
Ihmisohjus
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 869



Profiili
« Vastaus #58 : 23.09.08 - klo:06:55 »

Ihan mukavan kokoisia haukia olivat pojat saaneet jymäytetyksi.  Vielä kun vesi kuitenkin on sen verran lämmintä että haukien liikkeet ovat vielä vilkkaita niin tuon kokoisia on ihan mukava vielä jerkkiin saada.  Eikä nuo isokoiset taida ihan vielä edes loppuakaan vaan taitaa nyt sitten nuo pienemmät hieman vähentyä ja isommat tulla enemmän esille.  Uskoisin että veden vähyys vaivaa lähes kaikkia kalamiehiä ja kunhan vedet nousevat normaalikorkeuteen niin kalastus käynee vieläkin vilkkaammin.  Ps. itsellekin kelpaisi edes yksi tuollainen hieman vauraampi hauki kun ei pitkästä aikaa ole päässyt noita tapaamaan.
tallennettu

vanhuus ja viisaus ei ole itsestään selvä asia
yogee
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 5


Profiili
« Vastaus #59 : 26.09.08 - klo:22:35 »



Paikka : Ruutinkoski, Vantaa
Paino : 10,0Kg
Pituus : 115cm
« Viimeksi muokattu: 26.09.08 - klo:22:37 kirjoittanut yogee » tallennettu
PAR
Puksun Paronitar
Aktiivi
Jäsen
**
Paikalla

Viestejä: 719


yksi itse saatu kala vastaa tuhatta ostettua


Profiili
« Vastaus #60 : 26.09.08 - klo:23:04 »


Komea kala, mutta miten ihmeessä se pysyy ihan vaan ei missään. Näyttää hieman kuvaan dumpatulta.
tallennettu
sepaonu
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 68


kjk


Profiili WWW
« Vastaus #61 : 27.09.08 - klo:07:19 »

Komea kala, mutta miten ihmeessä se pysyy ihan vaan ei missään. Näyttää hieman kuvaan dumpatulta.


* fisu3.jpg (145.55 kilotavua, 562x800 - tarkasteltu 91 kertaa.)
tallennettu

kerän aurinkonlaskuja korvien välille
allu_
"MacGyver"
Aktiivi
Jäsen
**
Paikalla

Viestejä: 1193



Profiili
« Vastaus #62 : 27.09.08 - klo:09:58 »

Komea kala, mutta miten ihmeessä se pysyy ihan vaan ei missään. Näyttää hieman kuvaan dumpatulta.

Täällä jo epäillää huijausta  Virnistää Virnistää Hieno kala on kyllä!
tallennettu
PAR
Puksun Paronitar
Aktiivi
Jäsen
**
Paikalla

Viestejä: 719


yksi itse saatu kala vastaa tuhatta ostettua


Profiili
« Vastaus #63 : 27.09.08 - klo:10:27 »

Täällä jo epäillää huijausta  Virnistää Virnistää Hieno kala on kyllä!

Joo, mun moka, kun en hoksannut tota kepukkaa. Mutta kuten aiemmin sanottu, komea on kala.

Taidanpa tilata ajan optikolle silmälasien uusimista varten.
« Viimeksi muokattu: 27.09.08 - klo:10:37 kirjoittanut PAR » tallennettu
sws
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 53


Profiili
« Vastaus #64 : 28.09.08 - klo:09:12 »

Lauantaina tuli tehtyä iltapäiväreissu Taalintehtaalle.Kalan saaminen oli kyllä suht haastavaa, kun vesi oli n.50 senttiä normaalia matalemmalla  Epävarma. Kappaleita mulle kuitenkin 3,suurin 2.4kg.. PuMu kurli ja KeMu suspi rokkasi! Virnistää, Jakilla tuli myös uus säyne enkka 1.4kg...Kalat oli n. 2metriä kaislikon ulkopuolella.
tallennettu
Roni
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 8


Profiili
« Vastaus #65 : 10.10.08 - klo:18:53 »

Porvoon vesillä torstaina oli aika hauen hajuinen keli. Sopivaa etelästäpäin puhaltavaa tuulta, pilvistä, vesi noussut selkeästi viime viikoista jne.
Palkinnoksi uusi ennätys kala. Aikaisempi enkka 5kg ja uskoisin että se tuplaantui 114cm limatuubilla. Vaaka näytti ihan mitä sattuu 16,5kg ja 15,8kg ja sen totesimme reissun jälkeen rikkinäiseksi joten varmaa painoa ei ole mutta uskoisin että tällä ollaan niukasti kymppi kerhossa. Tämä mamma haksahti C031 busteriin.

www.kolumbus.fi/etelanlampo/gadda1.jpg

www.kolumbus.fi/etelanlampo/gadda2.jpg
 
tallennettu
Toge
VIP #13 "yhden menin ottamaan...."
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 663



Profiili
« Vastaus #66 : 10.10.08 - klo:19:00 »

Onnittelut uudesta enkasta! Todella komean näkönen kaveri. 16,5kg saatto kyl olla vähä liikaa, eli syytäki epäillä rikkinäistä vaakaa  Iskee silmää mut kympin paremmalla puolella varmasti!
tallennettu

Mitäs kyyyyl
Emppu
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 234



Profiili
« Vastaus #67 : 11.10.08 - klo:15:57 »

15 haukea tänään. Suurin 5,7kg. Paikasta X....   Virnistää Virnistää
tallennettu

Kireitä siimoja
Mikko10
Porin karhunpentu, Mr Seatrout
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1251



Profiili
« Vastaus #68 : 11.10.08 - klo:16:14 »

Onnea Ronille enkasta, on kyllä komea.  Hymyilee
tallennettu
sws
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 53


Profiili
« Vastaus #69 : 13.10.08 - klo:17:54 »

Onnittelut Ronille uudesta enkasta! Hymyilee
Itse tuli oltua taalintehtaan vesillä eilen illalla ja tänään aamulla. Hauet taas vaihteeksi kadoksissa Pyörittää silmiään
Kappaleita kaksi, isoin 3.3 kiloa, isompi tuli ahven kurlilla ja toinen n.kiloinen  ruskealla kurlilla.Jerkkeihin ei edes tärppiä..hyvin outoa..Loppuviikosta uusiksi, jos säät sallivat  Virnistää
tallennettu
Killazer
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 93



Profiili
« Vastaus #70 : 13.10.08 - klo:18:22 »

Pitkään aikaan tullu mitään, nytte tuli sitte 6 aikaa matalasta kaislikosta, siis siin on eka matalaa, jtn 10-30cm vettä ja sitte kaislikko. Viskasin siihe Super Vibrax neljän,Vihreän punasilla pisteillä, ja heti molskahti.Kelasin rantaa ni pieni puikkari, takas pääsi pulikoimaa, vaikka vähän verta tulikin.
tallennettu

Dont think what u say, say what u think and then think what u just said.
Emppu
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 234



Profiili
« Vastaus #71 : 13.10.08 - klo:18:57 »

Me saatin kaikki hauet alle 2m vedestä. Ja piti olla pohja kasveja sun muuta roskaa että oli haukia paikalla.
tallennettu

Kireitä siimoja
Sivuja: 1 2 [3] | Siirry ylös Tulostusversio 
<< edellinen seuraava >>
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!
WWW-suunnittelu / hakukoneoptimointi Juha Söderholm                  (C) Kalastus - Heittokalastus.info | Kalastuskeskustelu