Taas tuli tehtyä tuommoinen yöllinen retki siikakoskelle ja kerrankin semmonen reissu että ei jäänyt paha maku suuhun. Eli tiukka kalastus alkoi siinä noin 00:00 ja ensimmäiset 2,5 tuntii tuli pyydettyä pelkkää tyhjää ja alkoi näkymään miehissä vähän luovuttamisen merkkejä kunnes tuli kalan vuoro (n. klo 2:30). Ensiksi luulin että taas tulee kauhee nippu salaattia kunnes tuo salaatti antoi itsestään elon merkkejä. No minuutin pari kelatessa yön pimeydessä tuo salaatti osoittautui kuhaksi ja miehillä oli tunnelma katossa. Pari kuvaa kalasta ja tietysti mittaukset siihen päälle (1,1kg/52cm) kalalta henki pois ja pussiin. Sitten alkoikin aurinko pikku hiljaa valaisemaan ja näki jopa minne päin nuo uisteet lentelee. Oli puol toista tuntia taas hiljais eloa kunnes taas tärähti (n. klo 4:15) vavassa ensin kerran ja luulin et se meni sen siliän tien mutta pari sekunttia myöhemmin tärähti kunnolla ja alkoi armoton taistelu. Siinä sitten väännettiin kalan kanssa kilpaa 5-10 min. ja yritettiin arvioida minkäkokoinen noin suunilleen jos taas kerran karkaa. No tämä ei karannutkaan ja ilman haavia ku oltiin (ammattilaiset kalastaa ilman

) niin hinattiin se rantaan ja paini otteella kalasta kiinni ja henki pois.(siis kalalta) Voiton huudot siihen päälle ja Korkiksella sori jos herätettiin.

kalasta taas pari kuvaa ja mitat (2,3kg/57cm) No tuo kauhea kalan saanti loppuikin sit siihen ja siinä noin klo 5:30 lähdettiin kohti kuninkaan tien st1:stä aamu kahville ja siitä kotiin. Anteeksi kuvien laatua mutta puhelimella ei suunut parempia. Viimeisessä merkattu otti paikat. Oli niin hieno kala tuo tane että oli pakko laittaa siitä pari kuvaa.