Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
08.01.09 - klo:01:09

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan


Tilaa RSS-feedi

Erätukku

Finnmatkat   |   Ebookers   |   Erätuotteet

* Etusivu | Ohjeet | Haku | Kalenteri | Kirjaudu | Rekisteröidy

-täsmähaku
+  Kalastuskeskustelut Heittokalastus.info
|-+  Kalastusvälineet
| |-+  Uistimet
| | |-+  Lipat
| | | |-+  Lipan uitto koskikalastuksessa.
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. << edellinen seuraava >>
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Lipan uitto koskikalastuksessa.  (Luettu 574 kertaa)
Nilssi
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 193


Kisulla hyvät oltavat


Profiili
« : 18.11.06 - klo:10:59 »

Niin, eli mites tämä asia tapahtuu. Toki jokainenhan osaa sen lipan sinne jokeen viskata, mutta miten sitä pitäisi uittaa ? Pitäisikö sen antaa valua virran mukana vai miten ? Itellä ei hirveästi kokemusta löydy lipoista koskikalastuksessa, niin aattelinpa kysästä. Se ei ainakaan taida toimia , että lippa jorpakkoon ja suora kelaus takaisin....
tallennettu
Pasi1
Insinööri, olen kerran saanut...todistetusti...
Ylläpitäjä
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 1261



Profiili
« Vastaus #1 : 18.11.06 - klo:11:20 »

Yksi tapa on heittää 90 asteen kulmassa virtaan nähden, pikku nykäisy, että lippa lähtee pyörimään ja sitten vaan hidasta ja rauhallista kelausta tai voit antaa lipan kulkea virran mukana ja aloittaa kelauksen, silloin kun haluat. Veden virtaus pitää lipan hereillä, joten voit halutessasi huoletta pitää taukoja kelauksessa. Mitä kovempi virtaus ja/tai kelaus, sitä pinnemmassa lippa kulkee.
tallennettu



1. Chuck Norris 2. Clint
Jarski
Siuronkosken Einstein
Yleisvalvoja
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 810



Profiili
« Vastaus #2 : 18.11.06 - klo:14:02 »

Jep, matalilla koskilla tuo virran mukana uittaminen on kova sana, kuten Pasi jo sanoikin.

Jos koski on syvempi, kannattaa heittää ylävirtaan ja sitten kelailla lippaa nopeammin että se ui eikä jää pohjaan. Tehokkaimmaksi keinoksi tässä tyylissä olen huomannut kurvin tekemisen, eli kun lippa porhaltaa alavirtaan niin oletetun kalan kohdalla käännetään vapa toiselle puolelle ja lopetetaan ainakin osittain kelaus. Eli lippa tekee raivokkaan kurvin, joka muistuttaa pikkukalan käyttäytymistä kun se huomaa petokalan. Kunnon tuntuma tähän tyyliin tulee vasta pitkän treenauksen jälkeen, mutta kannattaa kokeilla. Monasti olen nähnyt kiintiökirjot nostettavan tällä tyylillä, kun muut ovat virponeet tyhjää. Jos haluat testata tätä tyyliä enemmän, osta pari Mepps Aglia Long -lippaa, ne on suunniteltu osittain tätä varten, lippa pyörii herkemmin.

Kelaus poikkivirtaan ei myöskään ole huono. Varsinkin taimen on monasti mieltynyt siihen enemmän kuin tuohon virran mukana uittamiseen, riippuen tietenkin paljon paikasta. Kovissa koskissa ei välttämättä edes ole muuta vaihtoehtoa heittää lippaa. Muista ottaa ennakkoa että lippa menee oletetun kalan kohdalle.

Itse käyttelen näitä kaikkia tyylejä, ehkä eniten kahta viimeksi mainitsemaani.
tallennettu

Sensaatiomaista! Tulitaistelu osterien välillä!
Hervannan Jamie Oliver
psychocowboy
Logistiikka & Kilpailut & Haspelihemmo
Ylläpitäjä
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 3638



Profiili
« Vastaus #3 : 18.11.06 - klo:14:14 »

Itse olen myös käyttänyt noita samoja tyylejä kuin Pasi ja Jarski joskus jopa hyvin tuloksin. Sitten vaan katsot mihin heität ja missä teetät tuon kurvin lipalla. Minusta Erän tämän vuoden numerossa 8 oli hyvää juttua kosken "lukemisesta".
tallennettu

Born to be wild, paitsi kotona...
www.heittokalastus.info www.vetouistelu.info www.pilkki.info www.merikalastus.info www.saabclub.fi
"Chuck Norriskaan ei ole täydellinen, sillä häneltä puuttuu heikkoudet"
Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
<< edellinen seuraava >>
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!
WWW-suunnittelu / hakukoneoptimointi Juha Söderholm                  (C) Kalastus - Heittokalastus.info | Kalastuskeskustelu