Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
12.03.10 - klo:23:33

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan


Tilaa RSS-feedi
* Etusivu | Ohjeet | Haku | Kalenteri | Kirjaudu | Rekisteröidy

-täsmähaku
+  Kalastuskeskustelut Heittokalastus.info
|-+  Kalastuspaikat
| |-+  Etelä-Suomi
| | |-+  Tuusulanjärvi / Tuusula
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. « edellinen seuraava »
Sivuja: 1 [2] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Tuusulanjärvi / Tuusula  (Luettu 4285 kertaa)
Taho
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1206



Profiili WWW
« Vastaus #25 : 19.12.09 - klo:22:23 »

Olisi mukava kuulla tämän palstan kirjoittajilta, että miten meni tämä kausi kyseisellä järvellä?
Itsellä ei paljon kehumista, aktiivivälinein ei yhtään mittakuhaa ylös asti. Muutenkin kalat hukassa. Kalastettua tuli edellisen vuoden ottipaikoilla ja syvässä ja matalassa (syvällä vähemmän), mutta ilmeisesti kalat oli tänä vuonna syvemmässä vedessä, kun ei kaloja näkynyt matalemmassa. Soutaen nyt kun melko hankala oli syvemmällä vetää kun painotkin oli heti pohjassa kun vähän hidasti/pysäytti vauhdin. Jigiinkään ei kalat napanneet, mitä nyt joitain ahvenia ja haukia + muutama kuha nousi toukokuussa.
Ensi vuonna täytyy yrittää taas vähän uusia paikkoja ja kalastustapoja. Täkyily tuntui toimivan ja siihen täytyy panostaa tulevaisuudessa lisää... Hymyilee
tallennettu

Saaliskuvakisa 2010 käynnissä!
Taho-vaaput
Kalastajan.info
Miikki
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 3


Profiili
« Vastaus #26 : 05.01.10 - klo:18:01 »

Olisi mukava kuulla tämän palstan kirjoittajilta...

Muutamaan otteeseen tuli käytyä rannalta heittelemässä. Ei mitään noussut. Ei oikein jaksa tossa lähijärvessä heitellä, kun on vähän sellainen tunne, ettei sieltä kuitenkaan koskaan nouse mitään. Hymyilee Veneellä olisi tietty eri asia päästä kokeilee, mutta kun ei ole venettä.

tallennettu
Taho
Aktiivi
Jäsen
**
Poissa

Viestejä: 1206



Profiili WWW
« Vastaus #27 : 05.01.10 - klo:18:04 »

Kyllä sieltä rannoilta pitäisi ainakin haukea nousta ihan mukavastikin. Tosin yhdeltä paikalta harvemmin on tullut kahta haukea enempää per reissu, eli paikkaa kannattaa vaihtaa jos ei kaloja kuulu Hymyilee
tallennettu

Saaliskuvakisa 2010 käynnissä!
Taho-vaaput
Kalastajan.info
mikkorau
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 70


Profiili
« Vastaus #28 : 06.01.10 - klo:11:35 »

Tuusulanjärvessä on paljon 43-46-senttisiä kuhia. Viime heinäkuussa parhaiden hellepäiivien iltoina oli syönti kova Järvenpään päässä kallion ja  karikon välillä. Haukia tuli joskus kiusaksi asti.
tallennettu

Mikään ei ole niin tärkeää kuin kalastus, eikä sekään ole niin tärkeää.
Sivuja: 1 [2] | Siirry ylös Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.9 | SMF © 2006-2009, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!
WWW-suunnittelu / hakukoneoptimointi Juha Söderholm                  (C) Kalastus - Heittokalastus.info | Kalastuskeskustelu