Hankinpa tässä talven aikana heränneen hauki-innostuksen takia itselleni avokelasetin hauen pyyntiin, ja tässäpä siitä vähän arvostelua. Yhtään kalaa en vielä ole setillä päässyt väsyttelemään

, joten vavan väsytysominaisuuksista en vielä sano mitään, vaan lisäilen siitä asiaa myöhemmin (toivottavasti

)(nyt on lisätty)
Eli tavoitteena oli hankkia kelvollinen avokelasetti hauen pyyntiin max. 150 eurolla, ja lopullinen setti oli seuraavanlainen:
- Shakespeare Pike Specialist SP9286-avokelavapa, Kärkkäiseltä 40 eurolla (ovh 55€)
- Okuma Espina EI-30, Tiura-Uistimesta 65 eurolla (ovh 119€, tosin kelaa saa joka paikasta n. 79 eurolla)
- Sufix Matrix Pro 0,20; Rialinnasta 20 eurolla (ovh 25€

, ei se varmaan missään enää tuon vertaa maksa)
- 5m Fortress Predator-perukemateriaalia, Kärkkäiseltä 11 eurolla
Lopulliseksi hinnaksi tuli siis 136 euroa, mikä ei kyllä ollut ollenkaan paha hinta ainakaan tähänastisten kokemuksien perusteella.
ARVOSTELU
VAPAVavan viehepainosuositus on 10-70 grammaa, mutta näin avokelalla heitettäessä alkaa +50 grammaa olla jo epämukavaa. 46-grammaisella kurlilla heittely oli vielä ihan siedettävää. Alaraja pitää kyllä melko hyvin kutinsa (10 gramman räsänen lensi ihan mukavasti), mutta miellyttävintä heittely on 20-40 grammaisilla uisteilla (22-grammaisen suspin paiskominen oli jopa mukavaa

)
+ tunnokas
+ hyvät vaparenkaat (kaksijalkaiset; tarpeeksi isot)
+ (omaan) käteen sopiva takakahva (korkkia)
+ jämäkkä, edestä kiristettävä kelankiinnike (solumuovia)
+ hinta-laatu-suhde
+ ei liian hevi, mutta voimaa löytyy --> vavalla on miellyttävä väsytellä vielä alle kaksikiloistakin kalaa, mutta isommatkaan eivät varmasti tuota ongelmia
- hieman etupainoinen (itseäni ei häiritse, toisin voi olla pitkää päivää tekevillä

)
KELA+ hyvä puolaus
+ tarpeeksi iso jarrunsäädin
+ kuuluva räikkä
+ hinta-laatu-suhde
+ tasainen käynti
+ täysin takaliikkeetön kampi
+ alumiininen varapuola
+ 5 vuoden takuu
miinuksia ei ainakaan vielä ole löytynyt

Tosin esim. jarrua ei ole vielä tositoimissa rääkätty...
SIIMA+ lähes äänetön (ainakin näissä PikeSpessun vaparenkaissa)
+ pitkäheittoinen
+ välittää hyvin viestejä vedenalaisesta maailmasta (=tunnokkuus

)
+ profiililtaan pyöreä (sopii hyvin avokelaankin)
+ hyvä solmunkestävyys (palomarilla)
- kuitusiimojen normi heikkoudet (korkea hinta, sekä huono nykäyksen- ja hankauksen kesto; itse olen kyllä ollut siimaan täydellisen tyytyväinen)
PERUKE+ rullasta saa haluamansa mittaiset perukkeet
+ leikarit ja lukot voi valita itse
+ helposti suoristettava
+ ei vaikuta kevyenkään vieheen uintiin dramaattisesti
+ voi solmia suoraan siimaan, jolloin perukkeen voi kelata myös vaparenkaista läpi
+ solmut eivät luista (lukot ja leikarit voi sitoa perukkeeseen vaikka kahdeksikkosolmulla)
tästäkään ei ole löytynyt mitään miinuksia, ainakaan vielä...

Muuta kuin että metrihinta on muhkeat 2,2€...
EDIT: vähän lisäyksiä ja kirjoitusasun parantelua...
EDIT2: lisäyksiä...