Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
19.11.08 - klo:13:32

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan


Tilaa RSS-feedi

Erätukku

Finnmatkat   |     |   Ebookers

* Etusivu | Ohjeet | Haku | Kalenteri | Kirjaudu | Rekisteröidy

-täsmähaku
+  Kalastuskeskustelut Heittokalastus.info
|-+  Kalastusvälineet
| |-+  Arvostelut
| | |-+  Daiwa Coastal Inshore hyrrä
0 jäsentä ja 1 vieras katselee tätä aihetta. << edellinen seuraava >>
Sivuja: [1] | Siirry alas Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: Daiwa Coastal Inshore hyrrä  (Luettu 395 kertaa)
psychocowboy
Logistiikka & Kilpailut & Haspelihemmo
Ylläpitäjä
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 3502



Profiili
« : 06.06.08 - klo:21:32 »

Eli kyseessä moinen härveli:
http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/Product_10151_-1_10001_71937_151001001_151000000_151001000_151-1-1
Tuli moinen mieleen koska
- Daiwan hyrrät tuntuu sopivan
- On muka "suolavesi" suojattu
- Tarttis jotain Vientoo isompaa haugikelaksi haspelin rinnalle mielen virkistykseksi myös pikku jerkeille

Eli moinen tuli erään foorumilaisen kyydissä Ameriikan maalta ja loppuhinnaksi jäänee jotain hieman yli 80€. Kohtuuhintainen siis. Toinen vaihtoehto oli Daiwan Tierra, josta piti olla myös suolavesimalli mutta liikkeestä ei löytynyt moista.
Ilman heittoakaan ensi tunnelmat:
Tuntui ihan kauheelta kunnes kattoi kelan säädöt eli jarru ihan kiinni, akselijarru ihan kiinni....
Jarrut auki, purku ja uudet rasvat sisään niin johan alkoi tuntumaan kelalta. Jarrun säätö oli hieman erilainen esim Shimanon kelohin tottuneelle (toinen kuva)
Laitoin siimoiksi Sufix Matrix Pro 0,30(mustat kun keltaista ei ollut). Tarkoitus heitellä pikku jerkkiä ja isoa lusikkaa/vaappua. Puolaus siistiä ja oikeasti tuli semmoinen olo haspelihemmolle että voisko sitä sittenkin..... No ei ikinä Iskee silmää Hymyilee leveästi
Lisää kokemuksia viikon päästä kun pääsee lomalle virittäytymään tunnelmaan.



* IMG_2157.JPG (261.54 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 46 kertaa.)

* IMG_2163.JPG (180.4 kilotavua, 800x600 - tarkasteltu 45 kertaa.)
tallennettu

Born to be wild, paitsi kotona...
www.heittokalastus.info www.vetouistelu.info www.pilkki.info www.merikalastus.info www.saabclub.fi
"Chuck Norriskaan ei ole täydellinen, sillä häneltä puuttuu heikkoudet"
psychocowboy
Logistiikka & Kilpailut & Haspelihemmo
Ylläpitäjä
Jäsen
*
Poissa

Viestejä: 3502



Profiili
« Vastaus #1 : 22.06.08 - klo:22:47 »

Laitetaas pikaraporttia tässä ennen jalkapallon jatkoaikaa (Esp-Ita) Iskee silmää
Tämä kelan jälkeen jää Viento kakkoskentälliseen. Ei toki sisällä mitään hienouksia mutta jo pelkän siimanohjaimen avaruus takaa pidemmät ja sotkuttomammat heitot. Aivan sama paiskooko busan/Jion jerkkiä vai 20g uistetta niin lentää vallan mainiosti ilman sotkun pelkoa.
Jarrun säätö on vain tosi herkkä eli pikku napsulla saadaan jarru jo tiukemmaksi eli sen kanssa pitää olla tarkkaavainen.
Pikku triviana voi laittaa ihemttelyt että moinen kela, ainakin kuvien perusteella, oli Kalastus- Lehdessä 2/08. Nimeltä ei toki mainittu, samoin kuvissa oli Daiwan Tierra, jota sitäkään ei vielä saa Suomesta. Eli joko alkaa lehdetkin (ilmaisjakeluista nyt puhumattakaan)  suosimaan että tilaillaan keloja ulkomailta Pyörittää silmiään Pyörittää silmiään. Mukava että lehdetkin alkaa jo olemaan oikeasti kuluttajan kannalla, vaikkeivat sitä juuri mainostakkaan.
tallennettu

Born to be wild, paitsi kotona...
www.heittokalastus.info www.vetouistelu.info www.pilkki.info www.merikalastus.info www.saabclub.fi
"Chuck Norriskaan ei ole täydellinen, sillä häneltä puuttuu heikkoudet"
Tonnikala85
Haukien uistelumaisteri
Yleisvalvoja
Jäsen
*
Paikalla

Viestejä: 1097



Profiili
« Vastaus #2 : 10.10.08 - klo:20:31 »

Tuossa keskiviikkona kusti polki mullekin tälläisen kelan, mutta vain vasurina ja tuli kyllä samalla kerralla parille muullekin kyseinen kela. Esim edellisten viestien kirjoittajalle vasurikin, kun tykästyi tähän niin kovaa Hymyilee

Siimaksi hommasin Sufix MatrixPro 0.23 mustaa.


Tänään nyt sitten olin ekan kerran testaamas pakettia, niin ja keppinä toimii Daiwa Procaster 9' 10-40g

Tämä on mun eka bassihyrrä ja muutenkin eka heittohyrrä mitä oon oikeastaan käyttänyt. Herkkyyttä kelasta kyllä todellakin löytyy, aluksi tuntui että jopa liiaksikin, mutta kyllä siihen tottui nopeasti ja sai säädettyä helposti. Puolajarru sai olla aika tiukalla ja keskipakojarru oli toiseksi pienimmällä teholla. On kyllä todella huoleton kela heitellä, melkein voisi verrata jopa umppariin heittohelppoudessa, mutta muuta yhteistä ei sitten löydykään Virnistää

Välitys on aikas nopea, että harvakseen saa kelailla viehettä itseenpäin.


Aika näyttää muuttuuko mietteet, mutta nyt kyllä ainakin erittäin positiiviset tunnelmas tästä paketista, toimii aivan loistavasti tällä kokonaisuudella Hymyilee Hymyilee

9+

Puolajarrussa voisi olla ehkä hiukan enemmän vielä tehoa, tai ainakin näin aluksi ennen kuin tottuu tuon herkkyyteen Iskee silmää
tallennettu

Sivuja: [1] | Siirry ylös Tulostusversio 
<< edellinen seuraava >>
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC Validi XHTML 1.0! Validi CSS!
WWW-suunnittelu / hakukoneoptimointi Juha Söderholm                  (C) Kalastus - Heittokalastus.info | Kalastuskeskustelu